נחמיה שטרסלר (תמונה מוויקיפדיה)“את המשא ומתן הקואליציוני קובע היום הפייסבוק…. רק שמישהו מהנושאים והנותנים יעז לבצע איזה שהוא מהלך שלא נראה לאבירי הפייסבוק והם יכריזו עליו מלחמה…שלטון הפייסבוק הוא, לכן, סיבה מרכזית לכך שנתניהו לא הצליח לסיים את המשא ומתן להרכבת הממשלה ב–28 הימים הראשונים…גם קודם לימי הפייסבוק היו הפוליטיקאים מבצעים פעולות שלא מצאו חן בעיני המצביעים, אך אז הציבור נאלץ להסתפק בקיטורים בערבי שבתות…רבני הפייסבוק אדוקים יותר מהאפיפיור. הם הכי טהרנים שיש. הם לא מוכנים שהפוליטיקאים שבחרו יראו מידה זו או אחרת של פרגמטיזם, אלא דורשים מהם למלא בדיוק אחר מה שהבטיחו ערב הבחירות…אבל מה אפשר לעשות והפוליטיקה היא אמנות הפשרה. מה שמכריזים לפני הבחירות זה לא מה שניתן להשיג לאחר פרסום התוצאות, כאשר מתברר שיש לך רק 6 מנדטים, או אפילו 19….כך מצליחים אבירי הפייסבוק להשליט טרור על הפוליטיקאים. הם אוספים כל מיני קטעים וראיונות שבהם ראש המפלגה הבטיח הבטחות שונות, וברגע שיעז להתפשר, הוא יוקע מיד בסרטון ביוטיוב…אפיפיורי הפייסבוק רוצים לשנות בפועל את שיטת המשטר לדמוקרטיה ישירה…לכן דרושים לנו פוליטיקאים מהזן הישן, שיעשו את הדברים הנכונים, ולא יחששו כל כך ממה שיכתבו עליהם בפייסבוק. דרושים פוליטיקאים שיאמינו בדברים שאמר פעם בן גוריון: “אני לא יודע מה העם רוצה, אני יודע רק מה רצוי לעם, ועל זה אני נלחם”.

שטרסלר צודק. אבל שטרסלר גם טועה במאמרו של שטרסלר, רבני הפייסבוק שמובא כאן בקיצור. אמת היא שפייסבוק והאינטרנט בכלל מייצרים יותר “טהרנות” כפי שקורא לה שטרסלר. יותר אנשים מדברים בכתיבה, יותר אנשים יודעים לערוך סרטונים ולעשות פוטושופ וזאת על מנת להביע את דעתם ולסחוף אחרים או פשוט כדי לשתף מה שנראה להם מעניין, או נכון, או מוטעה. תמיד היו טהרנים ותמיד יהיו. המחאה החברתית למשל, הציפה כמויות עצומות של “טהרנים” צדקנים לרחובות, כל יום פגשתי כמה, אבל לא רק כאלה, אלא גם כאלה שביקשו ללמוד, ביקשו להבין או ביקשו לנסח עמדה ולפקוח עיניהם.

שטרסלר מכוון נכון מצד אחד, הוא רוצה פוליטיקאים שיעשו את מה שנכון לעם, זה ראוי מאד, אבל בדרך הוא שופך את התינוק עם המים כשהוא מגדיר את “שלטון הפייסבוק” כבעיה. אין זו בעיה שהעם מדבר בפייסבוק, אחרת נצטרך להחליף את העם. הבעיה היא שהפוליטיקאים בכנסות האחרונות לא עמדו במילתם פעם אחר פעם, עשו דברים שנגדו את האינטרס הציבורי, רמסו את  האינטרס של הרוב שוב ושוב עם צידוק פנימי של “פרגמטיזם” ששטרסלר מקדש כל כך, ע”ע ציפי לבני.

יחד עם זאת, כנראה לא שפר מזלם של הפוליטיקאים היום והם נכנסו לדור שבו האמירה “לעם יש זכרון קצר” כבר אינה נכונה. לעם כבר אין זכרון קצר אלא זכרון ארוך וההשפעה על הפוליטיקאים לא קשורה יותר באורך ובאיכות הזכרון אלא ביכולת להניע המונים בעזרת מדיה דיגיטלית בעד או נגד רעיון, ע”ע נתן אשל והאיוונט בפייסבוק.

לא אדבר בשם מה שהעם רוצה או צריך וגם אין לי דיבור אישי עם רבני פייסבוק שעברו הסמכה ברבנות הדיגיטלית, אבל אומר זאת: לאנשים יש עמדות, רעיונות ורצונות בכל מיני תחומים, הם גם יודעים שלא יקבלו את כל מה שהם רוצים ומבינים טוב מאד שפוליטיקה זו אמנות הפשרה. גם אם לא הבינו קודם, הפוליטיקה הישראלית עשתה ימים כלילות במשך שנים כדי להסביר את זה לעם היושב בציון. אנשים מעריכים פוליטיקאים פרגמטיים, אבל הם לא מעריכים שמשקרים להם בפנים ואומרים להם שמדובר בפרגמטיזם מתקדם. היום בעידן הכלכלה הפייסבוקית, פוליטיקאים צריכים לדעת שכמו שהם מסבירים לציבור למה עליו לבחור בהם, בעידן בו כל פוליטיקאי הוא רשות שידור בעלת תקציב ולוח שידורים וקהל שקנה מנוי לערוץ שלהם, עליהם לדעת שלמילים שלהם יש משמעות יותר מאי פעם ושאי אפשר לפתור פאקים באמינות ע”י התחמקות מעיתונאי הכנסת.

אבל יש עוד דרך. אנשים כאמור, מעריכים פרגמטיזם ולפעמים פוליטיקאי צריך להפר את המילה שלו כי הוא משנה את דעתו (זו זכותו) או כי המציאות השתנתה ונדרשות התאמות- בעת כזו עליו לגשת לציבור, דרך פייסבוק, דרך יוטיוב, בכל דרך בה הוא מוצא לנכון ועליו לתת דין וחשבון ולהסביר לקהל המקשיב לו מדוע עשה זאת ולא להתעלם ולא להתחמק. עליו גם לדעת שהוא צריך לשכנע ולהיות אותנטי כי הדברים נרשמים ולעולם לא יימחקו. זה כוח עצום, זו אחריות עצומה. זו זכות גדולה. פוליטיקאים, נשים וגברים כאחד, עוברים ברית מילה בהצטרפם לפוליטיקה הארצית בעידן הפייסבוק. הם כורתים ברית עם העם ששלח אותם ונותנים לו את המילה שלהם, את ההבטחה שלהם, לעשות את מה שהעם ששלח אותם למשימה מבקש מהם לעשות ואת מה שהעם ששלח אותם צריך שיעשו בשבילו. עד עתה היה נוח להתחמק מהברית הזו, היום זה כבר לא כל כך ככה יותר. 

 

קריאה נוספת: רבני הפייסבוק ונחמיה הקטן

One comment on “רבני הפייסבוק של שטרסלר וברית המילה בעידן הפייסבוק

  • Pingback: ציפי לבני משחקת באש עם נוי אלוש | טק פוליטי

Comments are closed.