עם השנים התרגלנו לפחות ופחות פרטיות בכל הנוגע להרגלי הגלישה שלנו ולכמות המידע החשוף ברשת עלינו. פייסבוק כיווץ את העולם שלנו באופן סופי והיום אתם כמעט ולא תמצאו מישהו שלא מחובר איכשהו למישהו אחר (אולי לאחד מהם יש איידס) ואנשים מדברים אחד על השני, מרכלים (מרכלות), מעבירים מידע על עצמם, על אחרים, על מי לא.
אבל פייסבוק הוא לא מהות הכל, אל תיטעו. פייסבוק הוא מראית עין, זירה בה אנשים מנהלים את “הצגת העצמי ביום יום” שלהם, אולי ראוי להתייחס לזה בפוסט אחר, אעזוב את זה כעת.

בתחילת הדרך של פייסבוק בארץ, אי שם ב- 2007 תחילת 2008 שמעתי מאנשים רבים שהם רוצים לנהל את “הצגת העצמי” שלהם בצורה שונה עם הקונטקטים שלהם בפייסבוק כפי שהם עושים ביום יום שלהם מחוץ למחשב. הם ביקשו להראות פן מסוים שלהם בעבודה, פן אחר עם המשפחה, מידע מסוים עם התלמידים שלהם וכו’ ולא ידעו איך עושים את זה- הפוסט הזה הוא בשבילכם.

(טיפ: אם אתם לא רוצים לקרוא את כל הפוסט, מספיק שתלחצו על כל הלינקים פה על מנת להגיע לכל עמודי עריכת הפרטיות הרלוונטיים לכם, ועם זאת, כדאי לכם להמשיך לקרוא)

הגדרות הפרטיות בפייסבוק

הגדרות הפרטיות בפייסבוק

זהו עמוד הגדרות הפרטיות בפייסבוק, מכאן אתם יכולים להגיע לארבעה מקומות:
1- הגדרות פרטיות לפרופיל שלכם.
2- חיפוש– מי ימצא אתכם בחיפוש ומי לא.
3- וול וניוז פיד– מה יופיע לכם בפרופיל שלכם ומה חברים שלכם יקבלו לניוז פיד שלהם
4- אפליקציות– איזה מידע עליכם זמין לאפליקציות שאתם משתמשים בהן (כולל הרשאות לשליחת נוטיפיקציות במייל)

בעמוד הגדרות פרטיות הפרופיל שלכם אתם תוכלו להחליט מי יראה מה, כשנקודת המוצא היא שהפרופיל שלכם מחולק לקוביות מידע שונות. אתם יכולים להחליט מי יראה איזו קוביה, ויותר מכך, אם תכניסו חברים לקבוצות ותתנו לכל קבוצה שם, תוכלו לשלוט בקלות על מי רואה מה ולא לעבור שם שם. מה שזה ידרוש מכם זו השקעת זמן חד פעמית של לסדר את קבוצות החברים שלכם, למשל, עבודה, נטוורקינג, משפחה, אוניברסיטה, חברים, דייטים כושלים וכדומה.

facebook-privacy

שימו לב לאפשרות ה- customize, זו האפשרות החשובה ביותר. כאן למעשה אתם קובעים ממי לשלול את החופש עם המידע שלכם, כאן אתם תחליטו למי אין גישה לשורת הסטטוס שלכם או לתמונות השיכרות מהמסיבה האחרונה או מרשימת החברים שלכם. ברגע שסיימתם את זה אתם מכוסים. אתם אפילו יכולים לברר מה כל אחד מהחברים שלכם רואה כשהוא נכנס לפרופיל שלכם. בראש העמוד נמצאת השורה הבאה שמאפשרת לכם את זה ואומרת: See how a friend sees your profile.

פה אתם יכולים לבחור אילו אנשים או קבוצות לא יראו את הפרטים שלכם

פה אתם יכולים לבחור אילו אנשים או קבוצות לא יראו את הפרטים שלכם

צד נוסף, חשוב לא פחות, שקשור בהגנה על פרטיותכם הוא עמוד הטיפול באפליקציות (בגלל שפייסבוק לא השכילו לשים את כל ההגדרות בעמוד אחד הם החליטו להתרווח לשני עמודים).
שימו לב לפופאפ שנפתח לכם כשאתם בוחרים לערוך הגדרות פרטיות לאפליקציה, אתם תראו ארבעה טאבים. הראשון ישאל אתכם כיצד אתם רוצים שאייטם יוצג בפרופיל שלכם, השני ישאל אתכם למי אתם רוצים שהוא יוצג (גם פה, אתם יכולים לבחור אנשים או קבוצות מהם תימנע הצפייה. השלישי ישאל אם אתם רוצים לשים אייקון בשורת המשימות התחתונה של האתר (אזור הצ’ט), הרביעית תשאל אתכם באילו מקרים תרצו לקבייל מייל מפייסבוק כשמשהו משתנה באפליקציה. חשוב להתעסק בעמוד הזה, כי הוא בעצם משלים את העיסוק שלכם בפרטיות ובהצגת העצמי שלכם מול כל העולם שלכם.

הצד השני של המשוואה: פרטיות מצד האפליקציות

הצד השני של המשוואה: פרטיות מצד האפליקציות

מקום נוסף בו דרוש טיפול הוא מה אחרים רואים כשאתם עושים פעולות הקשורות בכם ובחברים שלכם, כלומר מה נרשם בפיד שלכם והאם הוא מוצג. התשובה לשאלה הראשונה היא הכל, התשובה לשאלה השנייה היא: מה שתרצו שיוצג. זהו העמוד המדובר. פה תוכלו בין השאר לקבוע אם חבריכם יקבלו הודעה כשאתם מוסיפים חבר, מורידים מידע מהפרופיל, משנים סטטוס יחסים, מגיבים על לינק וכדומה. שימו לב גם לטאב השני, טאב ה- social ads, שם ישאלו אתכם אם אתם מעוניינים להופיע בפרסומות אצל החברים שלכם או לא, החליטו בעצמכם.

אתם מחליטים מה אחרים רואים

אתם מחליטים מה אחרים רואים

בונוס: הפסקת משלוח האימיילים מפייסבוק:
אם קצה נפשכם מכל המיילים שעושים בתיבת המייל שלכם סיקול ממוקד ואתם רוצים לצאת לאופנסיבה נגד המחבלים, היכנסו לעמוד החשבון שלכם וגשו לטאב הנוטיפיקציות (שם נקי לספאם) וסמנו OFF בכל השורות. שרת הדואר שלכם ישלח לכם מכתב תודה בסיום הפעולה.

פשוט אימרו לא

פשוט אימרו לא

אני מקווה שהפוסט הזה שפך אור לכל אלה מכם המעוניינים להתעסק בדרגות הפרטיות שלהם בפייסבוק. אם יש אילו שהן שאלות, אנא השתמשו בתגובות כאן. אלה היו 60 שניות על הגדרות הפרטיות בפייסבוק.

חומר נוסף בנושא פרטיות בפייסבוק:
קפטן אינטרנט מתרגם את רדנל סטרוס מהניו יורק טיימס: פרטיות בפייסבוק- מי צריך אותה
הארץ מתרגמים את
שרה פרז מהניו יורק טיימס: איך מחזירים קצת פרטיות לפייסבוק
והנה כאן: מדיניות הפרטיות בפייסבוק

4 comments on “הגדרות הפרטיות בפייסבוק

 • Pingback: שווה קריאה
 • תגיד, איש, איך אתה יודע לכתוב את הפוסטים בדיוק כשאני צריך אותם.
  בדיוק היום ניסיתי להסביר למישהי חדשה בפייסבוק למה פייסבוק זה לא החצנה מלאה של כל החיים שלך ברשת, והנה, קיבלתי לינק לשלוח לה שיסביר לה במילים ותמונות מאירי עיניים.
  תודה

 • עדיין תמיד יש את הבעיה של החברים שמופיעים למטה גם כשהחשבון בפרטיות מלאה
  ואם הם לא חסמו את הפרופיל שלהם אפשר עדיין לאסוף מידע מאצלך על חברים וכ”ו

 • עדיין תמיד יש את הבעיה של החברים שמופיעים למטה גם כשהחשבון בפרטיות מלאה
  ואם הם לא חסמו את הפרופיל שלהם אפשר עדיין לאסוף מידע מאצלך על חברים וכ”ו

Comments are closed.