השאלה הראשונה שעולה מהכותרת היא למה זה בכלל קשור? זה ברור מאוד למי מתעסק מעט ברשתות חברתיות,לצערי לא ברור מספיק למי שמתעסק בחינוך.

כל התלמידים נמצאים ברשתות החברתיות, עובדה שאין טעם להתווכח איתה ויהיה גם חסר תועלת לנסות להשפיע עליהם,חינוכית, להימנע משימוש ברשתות חברתיות. אפשר לבזבז הרבה שיעורי חברה על “סכנות ברשת”, אפשר להתנשא על התלמידים שלך, אפשר לחלק להורים שלהם דפי הסבר מלומדים על “למה לפקח על כל תנועה של הילד ברשת”, זה לא יעזור ויחטיא את המטרה.

התלמידים נמצאים שם ממילא, ככה הם מנהלים את החיי חברה שלהם. מורה חייב ללמוד את זה גם אם הוא נורא מתנגד לזה, אידיאולוגית,חינוכית,דתית כל סיבה להתנגד לא פותרת מההכרח לשלוט בתחום.

מה זה אומר לדעת: קודם כל להחזיק חשבון בפייסבוק, היא עדיין הרשת החברתית שרוב בני הנוער משתמשים בה. להחזיק חשבון בטוויטר, להבין איך הוא עובד, מה המושגים שמשתמשים בהם, להבין איך מעבירים מסר בכתב, בתמונה. משהו ששונה מאיך שלימדת עד היום.

עשו מנוי במייל כדי לקבל עדכונים על פוסטים נוספים בסדרה ובכלל

עוד בסדרה: 

להבין מדיה חברתית בלי ללכת לקולג’- חלק א’

להבין מדיה חברתית בלי ללכת לקולג’- חלק ב’

להבין מדיה חברתית בלי ללכת לקולג’- החדש

להבין מדיה חברתית בלי ללכת לקולג’- עיתונות

מורה שעשה את שני אלו כנראה לבד כבר יבין שכדאי לו לפתוח דף פייסבוק לכיתה (אם הוא מחנך) או למקצוע שהוא מלמד (למורה מקצועי) ולהעשיר את הידע של התלמידים בדרך הזו בצורה שהיא בעצם השפה שלהם.

מה המורה כן יכול לעשות ברשתות חברתיות?

1. אחרי שפתחת דף פייסבוק לכיתה/למקצוע, לימדת שיעור ניקח רגע נושא לדוגמא: ועידת ואנזה, סיימת שיעור, את התרגול, או חומר הקריאה לבית אתה תיתן בדף הפייסבוק, אתה גם יכול להחליט שאתה מעריך אותם בהתאם לרמת התגובות שהם יכתבו.

מה הרווח: אתה מתרגל איתם את החומר בכלי שהם מיומנים בשימוש בו, הוא נוח להם, הוא כמו בית עבורם. אתה מעלה את רמת התוכן אליו הם נחשפים ברשת, אתה מלמד אותם בצורה עקיפה איך מנהלים דיון חיובי, מפרה ומעשיר ברשת, אתה מאפשר לתלמידים שחושבים לאט יותר, עם קושי בשליפה, שלא מרגישים בטוח להתבטא מול הכיתה להתבטא בעמוד הפייסבוק.

מה ההפסד: יש פה סוג של כניעה של מערכת החינוך למה ששולט כרגע, זה זרימה לעולם של התלמיד במקום לנסות לשנות בו משהו, זו האמירה הסופית שאתה לא בא לשנות אנשים ולא כל איש חינוך בשל לה.

2. העלאת שאלת דיון חופשית, כל נושא, לא לימודי בהכרח. מסוג הנושאים שחשוב לדון בהם אבל בלחץ להספיק את החומר אין למורה זמן לעבוד עליהם לעומק בכיתה.

3. חינוך מיני, בני נוער לא פעם מתביישים לגשת לשאול הורה/רופא פנים אל פנים, הודעה פרטית ברשת חברתית יכולה לתת מענה הולם ללא מעט מצוקות, שאלות, התלבטויות.

4. הרשת עוזרת לשיתוף ילדים עם מוגבלויות בחברת בני גילם – חרשים למשל או ילדים הסובלים מחרדות חברתיות. עבודה עם ילדים אוטיסטים- אוטיזם היא לקות שאדם שאובחן ככזה, או כנמצא על ספקטרום אוטיסטי מתקשה עד לא מסוגל ליצור תקשורת עם זולתו, להביע רגשות כלפי זולתו. השימוש ברשת חברתית מקל עליהם הרבה מהתחומים שהלקות פוגעת בהם (למשל קשר עין) ומאפשרת להם חוויות תקשורת בסביבה יותר נוחה.
סרטון לדוגמה:

5. כולם היום חיים גם ברשת, אחד התפקידים החינוכיים וערכיים שיש למערכת החינוך היא נתינת כלים לשימוש נבון ברשת. אין דרך ללמד את זה בלי להשתמש בכלי עצמו.

6. רשת חברתית היא הזדמנות לתרגול שפות נלמדות, הרבה פעמים לתלמיד אין אפשרות לתרגל את השפה בסביבה טבעית וחופשית, לא בשיעור מלאכותי. מורים לאנגלית (לדוגמה) יכולים ליצור לתלמידים שלהם קבוצת פייסבוק שמשוחחת באנגלית על נושא שמעניין את חבריה, קבוצה בה הם ישוחחו עם בני גילם דוברי vאנגלית (למשל כיתה שמקבילה בגיל מארה”ב), המורה יכול לתת חלק מההערכה הסופית לתלמיד על מידת ההשתפות שלו בקבוצה, מידת השיפור של השפה (את התיקונים וההערות לשלוח כהודעה פרטית) ויש לו כבר כלי מעניין ואפקטיבי יותר לתרגול שפה.

7. אי אפשר בלי “צייר-משהו” שפרצה אל חיינו בסערה, האמת, גם לי היא קצת שיפרה את האיות באנגלית. אז למה לא לשחק מול התלמידים שלך?

8. כמו שפעם מייל היה חידוש מסעיר שפרץ לחיינו, ככה גם רשת חברתית, היא תיהפך להיות שכיחה עד שכולם יהיו בה ואולי לשם שינוי, פה המקום של המחנך להיכנס בזמן ולא באיחור אופנתי של עשור.

9. לא הצעתי שאף מורה ינהל שיחות אישיות מידי, בהיבט של שבירת דיסטנס שבעיני הוא הכרחי מול תלמידים שלו. אבל אני יודעת שיש לא מעט אנשי חינוך שמאמינים גם בזה ויכולים להשתמש ברשת חברתית גם כדי פשוט להכיר טוב יותר ולהתחבר אל התלמידים שלהם.

חנה אלבג היא מחנכת, מורה לחינוך מיוחד וכותבת את שחיטה כשרה וגם בסלונהעשו מנוי במייל כדי לקבל עדכונים על פוסטים נוספים בסדרה ובכלל

המשך יבוא

ולסיום: עוד חומר קריאה

Tweeting for Teachers: how can social media support teacher professional development?