אתמול פירסם ברק רביד בהארץ ש”משרד רה”מ מקים יחידות צללים של סטודנטים להסברה מוסווית ברשת“. בהקשר זה פירסמתי התגובה הבאה בפייסבוק שלי ואנצל את הבמה כאן כדי להרחיב ולהעמיק את הדיון בתחום הדיפלומטיה הציבורית הדיגיטלית של מדינת ישראל ובחלק השני של הפוסט אגיב גם על עיתון הארץ וברק רביד.

1- מדינת ישראל משתמשת לעיתים בפרוקסיז שונים– אנשים, ארגונים- על מנת להעביר מסרים. זהו דבר טבעי, כל מדינה עושה שימוש  בפרוקסיז בעתות הצורך. בהקשר של דיפלומטיה ציבורית דיגיטלית, זהו המצב כבר מספר שנים. עופרת יצוקה היתה הפעם הראשונה שבה הוקם חמ”ל ניו מדיה כדי להפיץ מסרים ולהילחם על דעת הקהל באמצעות מדיה חברתית. בעצמי נשכרתי כדי להוביל מהלך שכזה מטעם משרד החוץ, כתבתי על זה שוב ושוב ושוב. הנה כתבה של PBS, הערוץ 1 של האמריקאים, על המהלך שלנו בעופרת יצוקה.

2- נכון וראוי וטוב שמדינת ישראל תשתמש בסטודנטים שנושמים אינטרנט. אנשים שנושמים אינטרנט תורמים לשיח האותנטי, תורמים להעברת המסר ותורמים להימצאות של קול ישראלי בשדות רבים בהם אין קול ישראלי והשיח מתנהל ממילא גם בהיעדרנו (כך למשל קרה במרמרה).

3- נכון לייצא את פעולות ההסברה הדיגיטלית, את הדיפלומטיה הציבורית מגופים מדינתיים לגופים שנמצאים מחוץ למדינה- אין יותר מקום לחשיבה צנטרליסטית וכל הדיאלוג מתרחש בין אנשים עם שם, תמונה ופרופילים אינטרנטיים. פעמים רבות מתרחשות פעולות גרילה ברשת (פעולות שמעבר לשיח פתוח וחופשי), ולהתנעה ופעילות של כאלו פעולות דרושה כמות גדולה של אנשים שעובדים בצורה מאורגנת. אינטליגנציית המונים חזקה יותר מאינטליגנציה מדינתית בתחום של דיפלומטיה ציבורית דיגיטלית, מעצם זה שהיא פועלת כרשת ולא כ”ארגון סמי-צבאי” כפי שציין רביד, טעה והטעה. ואגב, אין רע ב”התארגנות סמי-צבאית”, זה יכול להיות סופר אפקטיבי- רק תסתכלו על יחידת הניו מדיה של דובר צה”ל כדי שתבינו איזה כוח עצום יש לסדר כזה של פעילות, יחידת הניו מדיה הזו היא ככל הנראה אחד ממשרדי הפרסום החזקים הקיימים כיום בעולם. רוצים הוכחה? תפתחו את המצגת המדהימה הזו שמסכמת את הפעילות של צהל בניו מדיה בעמוד ענן.

4- בתור אחד שהיה עמוק בתחום הזה אני יכול לספר שאנשים שרוצים לתרום בתחום הזה מחפשים הכוונה, מחפשים שילמדו אותם על התחום ושיתנו להם משימות קלות כקשות להתמודד איתן. אני תמיד מדמה את המצב הזה לדגים שמחפשים להיתפס בחכת הדייג על מנת שיוביל אותם בעזרה שהם רוצים לתת לישראל ברשת. אנשים מחפשים את זה- על כן, ההכוונה של משרד רה”מ היא ראויה והרי הסטודנטים אינם טיפשים- זה לא שישימו להם מילים בפה והם יפציצו אותם, שכן זה יוזיל את מעמדם ברשת וימעיט את החשיבות שנותנים לדבריהם, או במילים אחרות ברגע שהם לא יעשו את זה כמו שצריך ובשפה הנכונה- המדיה החברתית תיתן להם סטירה.

5- טוב ונכון שמדינת ישראל מעודדת יזמות בתחום הדיפלומטיה הציבורית, טוב מאוחר מאף פעם, שכן, מי שמנסה לפגוע בישראל הם ארגונים, אינדיבידואלים והתארגנויות אינטרנטיות והדרך הנכונה ליזום ויחד עם זאת להשיב מאבק אף היא דרך התארגנויות, אינדיבידואלים וארגונים, שכן אלו מביאים חדשנות, יצירתיות, זריזות ופתרונות מחוץ לקופסה. הנה כתבה של דודי ניסים על מסבירנים עצמאיים ברשת ששודרה ביומן ערוץ 1, הנה כתבה של איתי ורד על המיזם הקודם שלי Like for Israel, שהיה והינו מיזם עצמאי לדיפלומטיה ציבורית דיגיטלית.

6- המיוחד בתכנית הזו הפעם הוא שהמדינה מתחילה לחשוב מחוץ לקופסה בתחום ההסברה הדיגיטלית ולוקחת אחריות באופן יזום, כלומר- תכנית, תקציבים ושיתופי פעולה.

7- למשרדים ממשלתיים יש טבע לעשות עבודה לא כל כך טובה בענייני הסברה וחדשנות. בחירת אנשים לא מזהירה, בירוקרטיה, אגו, שליטה על מוקדי כוח. צריך לחכות למבחן התוצאה בשביל לראות מה יצא מכל זה. לפני כן זה רק כותרות עיתונים.

ועכשיו,  על הכתבה בהארץ ועל ברק רביד:

1- הארץ פירסם את הידיעה בעמוד הראשי ובכותרת הראשית בעברית ובאנגלית במקביל כאילו זו היתה ידיעה סנסציונית. כבר לפני כשנה היה ידוע לרבים שהמהלך הזה מתוכנן ונערך פיילוט קטן, כנהוג וכמקובל- אז לא סוד ולא חידוש. נראה שהמטרה היתה ליצור סנסציה. שנית, זו אינה תכנית סודית- ממידע שהגיע אלי, התכנית אמורה להיחשף בסביבות השבוע הבא באופן מסודר. ובנוסף, אין פה שום דבר סודי, אני כותב על זה כבר שנים.

2- לא יודע מה תהיה כמות המילגות, אבל היא תהיה קטנה ורוב הפועלים בעניין יעשו זאת בהתנדבות מלאה. כבר עכשיו יש התארגנויות סטודנטיאליות שפועלות ללא תנאי וללא שכר בכדי להילחם בדלגיטימציה ובאנטישמיות ברשת. כאן בטק פוליטי אנחנו עוקבים מקרוב אחר הנושא בתוך מדור “דיפלומטיה ציבורית” בו כותבים עידו דניאל ואנוכי. התארגנות אחת שאפשר לספר ולהתגאות בה היא תכנית “שגרירים ברשת” שעובדת מתוך אוניברסיטת חיפה, בה תחל בשנת הלימודים הקרובה התכנית השלישית במספר והיה לי העונג והכבוד להרצות מול סטודנטים שמשקיעים מזמנם החופשי על מנת ללמוד בתיאוריה ובפרקטיקה מאנשים שעוסקים בתחום הזה (וידאו: אסטרטגיות ניו מדיה בשעת משבר). רוצה לומר- אזרחי ישראל ותומכי ישראל בתפוצות לא מחכים שהמדינה תעשה- הם עושים בעצמם, עוד טרם עופרת יצוקה 2008- ועל כן – אין פה כותרת.

3- בסמיכות לכתבה, פירסם ברק רביד טור ארוך בבלוג שלו בהארץ על דניאל סימן שהיה סמנכ”ל ההסברה במשרד ההסברה המנוח וכעת משרת במשרד ראש הממשלה וכאמור עומד בראש הפרויקט הזה. כשקוראים את הטור אפשר לחשוב על שני דברים, הראשון הוא שההתבטאויות של עובד מדינה בפייסבוק הן בעייתיות בלשון המעטה ואפשר לצפות שהן יגרמו לו לבעיות הן בתוך המערכת אך גם בעתיד, לכשייחשפו במדינות שונות מול דיפלומטים וכו’. הדבר השני הוא שנדמה כי ברק רביד ביקש לעשות סיכול ממוקד לדניאל סימן, כתב את הכתבה (שאף תורגמה מראש) ויחד איתה כתב את הפוסט בבלוג שמלא בציטוטים של סימן. יכול רביד לומר שהוא רק מביא את מה שסימן כתב בפייסבוק ועושים את זה היום גם ללפיד ולחכ”ים אחרים (סימן הוא עובד מדינה שנים ארוכות ולא נבחר ציבור). זה נכון, אבל בחירת המילים  (“סמי צבאי”, “פעיל ליכוד”, “יחידות צללים”, “אחת הדמויות היותר שנויות במחלוקת”), יחד עם הסמיכות לכתבות שנתפרו מראש ואי הדיוק בפרטים מעלה ריח רע ושומט את הקרקע משתי הכתבות האלה שצוטטו בהרחבה באלקטרוניק אינתיפאדה– אתר אנטי ישראלי גדול וידוע שאחראי להפצת הרבה שקרים ודברי הסתה נגד ישראל במהלך השנים האחרונות.

אהבתם את הפוסט? אולי תרצו לעקוב אחרינו בפייסבוק או לעשות מנוי במייל

הצללים של בבילון 5

16 comments on “רה”מ מקים מערך דיגיטל- “הארץ” רואה צללים

 • מה זה משנה מה רביד כתב ולמה. הנקודה היא שמעכשיו יהיו ברשת כל מיני התבטאויות לכאורה פרטיות שבעצם נוצקו ישירות בתבניתה של לשכת ראש הממשלה. אתה כל הזמן אומר שסטודנטים לא טיפשים ושהם לא יעשו עבודה מרושלת בהעתקה מילה למילה של דף מסרים. וואלה יופי, אז הם יעשו מלאכת מחשבת של “הלבנת” ההכוונה שהם קיבלו, מה זה משנה? בן-אדם תורם מהחיים שלו שלוש שנים לא בהתנדבות כדי לשרת בצבא שמבצע מדיניות של ממשלה. אפשר לצפות שבשאר החיים אם הוא פועל בשרות גוף פוליטי כלשהו, הוא לפחות יזדהה כפעיל. תן לי לנחש שחלק לא מבוטל מהמתנדבים לא בדיוק ישוש להמשיך להתנדב אם היום הממשלה מחליפה קו. זה לא שהקו שיקודם יהיה בדיוק חיזוק הקשר עם התפוצות או הזמנה לחגוג את יום ירושלים. בסופו של דבר איבדת את האינטגריטי של האדם העצמאי – שדווקא זה מכפיל הכח המובהק של רשתות חברתיות בימינו – לטובת שורת מתנדבים שמיישרים קו עם הממשלה. שרות גרוע מאוד למדינה, אם תשאל אותי.

 • מה זה משנה מה רביד כתב ולמה. הנקודה היא שמעכשיו יהיו ברשת כל מיני התבטאויות לכאורה פרטיות שבעצם נוצקו ישירות בתבניתה של לשכת ראש הממשלה. אתה כל הזמן אומר שסטודנטים לא טיפשים ושהם לא יעשו עבודה מרושלת בהעתקה מילה למילה של דף מסרים. וואלה יופי, אז הם יעשו מלאכת מחשבת של “הלבנת” ההכוונה שהם קיבלו, מה זה משנה? בן-אדם תורם מהחיים שלו שלוש שנים לא בהתנדבות כדי לשרת בצבא שמבצע מדיניות של ממשלה. אפשר לצפות שבשאר החיים אם הוא פועל בשרות גוף פוליטי כלשהו, הוא לפחות יזדהה כפעיל. תן לי לנחש שחלק לא מבוטל מהמתנדבים לא בדיוק ישוש להמשיך להתנדב אם היום הממשלה מחליפה קו. זה לא שהקו שיקודם יהיה בדיוק חיזוק הקשר עם התפוצות או הזמנה לחגוג את יום ירושלים. בסופו של דבר איבדת את האינטגריטי של האדם העצמאי – שדווקא זה מכפיל הכח המובהק של רשתות חברתיות בימינו – לטובת שורת מתנדבים שמיישרים קו עם הממשלה. שרות גרוע מאוד למדינה, אם תשאל אותי.

 • שלום אורן, ברוך הבא לטק פוליטי, תודה על התגובה שלך.
  לדעתי משנה מה ברק רביד כתב ולדעתי מעניין גם למה הוא עשה את זה, אך לא התייחסתי בפוסט ללמה אלא רק לתוכן דבריו.

  בנוגע לחלק הראשון של דבריך- יש אנשים רבים שרוצים לתרום מזמנם, ממרצם ומיכולתיהם כדי לתרום לישראל בצד הדיפלומטי הציבורי. לעתים הם עושים את זה בטקסטים, לפעמים בציורים, לפעמים בבניה של אפליקציות, לפעמים בהרצאות, לפעמים בסרטונים ולפעמים בארגון הפגנות- יש דרכים רבות לעשות את המעשים האלה. גם אם יהיו דפי מסרים, ואני מניח שיהיו לחלק מהנושאים, הם טובים רק בשביל להבין את התמונה, אולי בשביל להיעזר בהן במהלך דיונים ברשת, אולי כדי להדריך אחרים- אך הם לא יתאימו לעבודות גרילה, לא יתאימו ליותר ממספר קטן של סרטונים, לא יתאימו לכל ההתארגנויות, לא יתאימו בכל השפות ולא יתאימו לכל התרבויות, לא יתאימו לכל שיח- ואני מספר לך את זה מנסיון אישי ומעשי- הלכה למעשה, באופן פרקטי, לדפי מסרים יש גבול.

  בנוגע לחלק השני של דבריך, של הצבא, אנחנו עם שבניו ובנותיו משרתים בצבא על פי חוק מאז קום המדינה, אחת היא הקו המדיני של הממשלה הנבחרת ולציפיות שאתה חושב שאפשר לצפות, על הזדהות כפעיל אין קשר למציאות- אתה חושב שכל מי שנגדנו בעולם מזדהה כפעיל של ארגון אנטי ישראלי? אתה חושב שכל הארגונים מצהירים על הכסף האיראני שמגיע אליהם? אתה חושב שלאנשים שזורעים ארס ושקרים אכפת מזה שהם לא דוברי אמת? טון דבריי אמנם בוטה, אבל המציאות ברשת בתחום הזה היא בוטה עוד יותר.

  דבר נוסף, מעבר ללדון על שטחים תמורת שלום, על שיחרור מחבלים עם דם על הידיים ועל ההתנחלויות שהורסות או לא הורסות, וכל שאר העניינים המדיניים, יש פה גם עניין של לחימה באנטישמיות (יש לך התנגדות לליחמה באנטישמיות?), יש פה עניין (כנראה) של קירוב יהודים למדינת ישראל (יש לך התנגדות ללחזק את הקירבה של העם למולדתו?), לחימה בחרמות שפוגעים בחברות ישראליות (יש לך בעיה עם זה?), חשיפת דלגיטימטורים שמטרתם פגיעה במדינה מעצם חוסר זכותה להתקיים ולא מעצם ההתנחלות הזו או האחרת- האם יש לך התנגדות לזה?

  תבין, כשמציירים פרויקט כזה באופן שטחי, אתה מקבל את הרושם שהמתנדבים ועצם הפרויקט יעשה רע למדינת ישראל, אבל כשאתה נכנס לעומקם של דברים, בוחן את המטרות (יש לך מושג מה המטרות האמיתיות של המיזם הזה באמת?), אתה תגלה דברים שלא ידעת קודם, כאלה שיעשו לך שכל, ואז אולי, בתקווה, תשקול מחדש.

  עכשיו רק צריך לחכות ולראות מה יצא מכל זה, עוד חזון למועד. אבל אני מקווה שסיפקתי לך תשובה ונתתי לך חומר למחשבה.

 • שלום אורן, ברוך הבא לטק פוליטי, תודה על התגובה שלך.
  לדעתי משנה מה ברק רביד כתב ולדעתי מעניין גם למה הוא עשה את זה, אך לא התייחסתי בפוסט ללמה אלא רק לתוכן דבריו.

  בנוגע לחלק הראשון של דבריך- יש אנשים רבים שרוצים לתרום מזמנם, ממרצם ומיכולתיהם כדי לתרום לישראל בצד הדיפלומטי הציבורי. לעתים הם עושים את זה בטקסטים, לפעמים בציורים, לפעמים בבניה של אפליקציות, לפעמים בהרצאות, לפעמים בסרטונים ולפעמים בארגון הפגנות- יש דרכים רבות לעשות את המעשים האלה. גם אם יהיו דפי מסרים, ואני מניח שיהיו לחלק מהנושאים, הם טובים רק בשביל להבין את התמונה, אולי בשביל להיעזר בהן במהלך דיונים ברשת, אולי כדי להדריך אחרים- אך הם לא יתאימו לעבודות גרילה, לא יתאימו ליותר ממספר קטן של סרטונים, לא יתאימו לכל ההתארגנויות, לא יתאימו בכל השפות ולא יתאימו לכל התרבויות, לא יתאימו לכל שיח- ואני מספר לך את זה מנסיון אישי ומעשי- הלכה למעשה, באופן פרקטי, לדפי מסרים יש גבול.

  בנוגע לחלק השני של דבריך, של הצבא, אנחנו עם שבניו ובנותיו משרתים בצבא על פי חוק מאז קום המדינה, אחת היא הקו המדיני של הממשלה הנבחרת ולציפיות שאתה חושב שאפשר לצפות, על הזדהות כפעיל אין קשר למציאות- אתה חושב שכל מי שנגדנו בעולם מזדהה כפעיל של ארגון אנטי ישראלי? אתה חושב שכל הארגונים מצהירים על הכסף האיראני שמגיע אליהם? אתה חושב שלאנשים שזורעים ארס ושקרים אכפת מזה שהם לא דוברי אמת? טון דבריי אמנם בוטה, אבל המציאות ברשת בתחום הזה היא בוטה עוד יותר.

  דבר נוסף, מעבר ללדון על שטחים תמורת שלום, על שיחרור מחבלים עם דם על הידיים ועל ההתנחלויות שהורסות או לא הורסות, וכל שאר העניינים המדיניים, יש פה גם עניין של לחימה באנטישמיות (יש לך התנגדות לליחמה באנטישמיות?), יש פה עניין (כנראה) של קירוב יהודים למדינת ישראל (יש לך התנגדות ללחזק את הקירבה של העם למולדתו?), לחימה בחרמות שפוגעים בחברות ישראליות (יש לך בעיה עם זה?), חשיפת דלגיטימטורים שמטרתם פגיעה במדינה מעצם חוסר זכותה להתקיים ולא מעצם ההתנחלות הזו או האחרת- האם יש לך התנגדות לזה?

  תבין, כשמציירים פרויקט כזה באופן שטחי, אתה מקבל את הרושם שהמתנדבים ועצם הפרויקט יעשה רע למדינת ישראל, אבל כשאתה נכנס לעומקם של דברים, בוחן את המטרות (יש לך מושג מה המטרות האמיתיות של המיזם הזה באמת?), אתה תגלה דברים שלא ידעת קודם, כאלה שיעשו לך שכל, ואז אולי, בתקווה, תשקול מחדש.

  עכשיו רק צריך לחכות ולראות מה יצא מכל זה, עוד חזון למועד. אבל אני מקווה שסיפקתי לך תשובה ונתתי לך חומר למחשבה.

 • עוד מחובר פוליטי מקשקש, ומתקשה להבין מדוע זה הזוי בעיני הרבה אנשים החיבור בין אגודת הסטודנטים הארצית והסברה מטעם הממשלה. זה לא כזה הייטק מטורף, תשלמו לאנשים, תקימו מסגרות התנדבות מוסדרות. למה לערבב פוליטיקה באקדמיה? אולי תעשה קצת שיעורי בית בנושא הזה? מסכים עם הדברים החכמים של המגיב מעלה.

 • עוד מחובר פוליטי מקשקש, ומתקשה להבין מדוע זה הזוי בעיני הרבה אנשים החיבור בין אגודת הסטודנטים הארצית והסברה מטעם הממשלה. זה לא כזה הייטק מטורף, תשלמו לאנשים, תקימו מסגרות התנדבות מוסדרות. למה לערבב פוליטיקה באקדמיה? אולי תעשה קצת שיעורי בית בנושא הזה? מסכים עם הדברים החכמים של המגיב מעלה.

 • תודה על פוסט מעניין. עדיין רק מתחילה ללמוד את הנושא, ונחמד לקבל עוד זווית.

 • תודה על פוסט מעניין. עדיין רק מתחילה ללמוד את הנושא, ונחמד לקבל עוד זווית.

 • היי גלית, שמח שנהנית, את מוזמנת לעשות מנוי כדי לקבל עדכונים כשפוסט חדש יוצא.

 • היי גלית, שמח שנהנית, את מוזמנת לעשות מנוי כדי לקבל עדכונים כשפוסט חדש יוצא.

Comments are closed.