אמר לי חבר לפני כמה ימים: מדיה חברתית זה לא מקצוע, זה סט של כלים. הוא צודק, אבל הוא גם טועה. אנחנו בתקופה בה הכללים עדיין נכתבים, בה הטכנולוגיות מתגבשות, בה אנשים מתחילים להבין שאין אלא להסתכל לעתיד ולהוביל את העסקים לשם בעזרת הטכנולוגיה. מדיה חברתית היא אינה מדיה שנכתבת על ידי אנשי מקצוע כמו עיתונאים ושדרים מקצועיים, היא מדיה שנכתבת על ידי החברה, המתבססת על הזמינות לטכנולוגיה שיש לאנשים באשר הם ועל כן שמה מדיה חברתית.

אכן, זהו שם גנרי לסט של כלים טכנולוגיים המאפשרים לנו לפרסם כל אשר על ליבנו: טקסט, תמונה, צליל, וידאו ומצגת. אלו הן סוגי המדיות האפשריות לפרסום ועם זאת, אני חושב שיש מקום לקבוע שיש מקצוע כזה, “עיסוק במדיה חברתית”, ואילו רק מפני שקיימת דרישה כזו בשוק מצד חברות מסחריות ומהצד השני קיים רצון מצד חברות מסחריות ופרטים הפועלים כפרילאנסרים לספק את הדרישה. הסיבה השנייה לכך שזהו מקצוע היא שמתקיים תהליך ברור של בניית ידע ומומחיות בתחום .

ועם זאת, לא הכל דבש בעולם הנרקם בשנים האחרונות ואחת הבעיות בהן אני נתקל השקם והערב היא מחד בעיית התימחור ומאידך מצוקת הלקוח בלהבין מה הוא מקבל תמורת מה שהוא משלם. אפרט-
מבחינת תימחור:

דיברנו קודם על כך שמדיה חברתית היא סט של כלים טכנולוגיים, אך לא רק זו, יודע כל בר דעת שהחומרים אותם אנו משחררים לאוויר שוחררו אחרי מחשבה רבה, מתוך כיוון מסוים, כדי לצקת רושם מסוים על הסובבים, עם פוטנציאל אנגייג’מנט כזה או אחר.

1-      איך מתמחרים את הידע שלכם?

בשביל לייצר נוכחות באינטרנט החברתי נדרשת בנייה של פלטפורמות, כלומר פתיחה של פרופילים במקומות שונים ואף בנייה של בלוגים, אך יותר מכך, נדרש חומר, תוכן שימלא את הפלטפורמות השונות ולאחריו תהליך של יצירת שיחה סביב החומרים האלה.

2-      איך מתמחרים בנייה של פלטפורמות לשימוש?

3-      איך מתמחרים יצירה של חומרים והאם נדרש לזה תקציב חיצוני?

4-      איך מתמחרים “יצירת שיחה”?

ROI- דרך חדשה להגדיר מה אני מקבל:

בעיה שאני נתקל בה כל פעם מחדש היא ההשוואה לשירותי SEO חיצוניים. חברות המעוניינות להשתמש במדיה החברתית פונים ליועצים שכמותי ומבקשים מהם לקחת על עצמם עבודת מיקור חוץ של מדיה חברתית ולשלם עליה כפי שהם משלמים עבור שירותי אופטימיזיציה. בדרך כלל מדובר בסכומים לא גדולים במיוחד המאפשרים לאיש ה- SEO להחליט שהוא מקדיש כך וכך שעות מדי שבוע ללקוח כדי לאפטמז את התכנים באתר, לדאוג ללינקים באשר הם ולעמוד במבחני תוצאה של הקלקות ושל מיקום בגוגל ולעבוד על מספר לקוחות במקביל תוך חלוקת זמן בין הלקוחות. לצורה זו התרגלו הלקוחות ונראה שהם מבינים את היחס בין ההשקעה הכספית שלהם לתוצאה. למרות זאת, כל נסיון להשוות את העבודה של אנשי ה SEO עם העבודה של אנשי המדיה החברתית ייכשל ולא יכול להוות שום בסיס ליחסי התקשרות כלשהם. בהגזמה (מעטה) אפשר לקרוא לזה העולם הישן מול העולם החדש, אסביר: ראשית, בעוד שעבודת אופטימיזציה אפשר לתחום בשעות, עבודת מדיה חברתית אי אפשר לתחום מראש בשעות, מה גם שתלוי מהו סוג העבודה, מהו העסק ובאיזו צורה מייצרים את הנוכחות. זו עבודה המתרחשת מסביב ליממה, כאשר התוכן הוא המלך והשיחה היא גם המדורה, גם חומר הבערה וגם האנשים היושבים מסביב לה. יש לה שעת הדלקה אבל אין לה שעת כיבוי.

שנית, לאופטימיזציה יש מדדים כמעט מתמטיים, יש אנשים שאף קוראים לזה מדע אך היום מדיה חברתית מתחילה להשפיע יותר ויותר על תוצאות החיפוש בגוגל (אני זוכר שצחקו עלי כשפירסמתי את זה, אבל ממש לא מזמן הגיעו החדשות שאישרו דיבורים על עסקה בין טוויטר לגוגל ומיקרוסופט). לעומת זאת, גם במדיה החברתית קיימים אמצעי מדידה, אך זה אינו מדע מדויק כמו מתמטיקה ופיזיקה אלא מדע חברתי כמו סוציולוגיה ופסיכולוגיה. אמצעי המדידה של המדיה החברתית אכן מדברים על מספרים מדוייקים (כמו כמות חברים, כמות עוקבים, כמות ריטוויטים וכמות רססים) אך לא נכון יהיה למדוד רק אחד מהם אלא את כולם יחד כדי לקבל תמונה מקיפה, מלאה, אך המספרים עצמם, למרות שהם מוחלטים, לא נכון למדוד אותם כפי שמודדים את “המקום הראשון בגוגל”.

שלישית, בשביל לייצר החזר השקעה נדרשת לעתים עבודה של חודשים בשביל לייצר נוכחות אותנטית שתשדר את מה שהחברה רוצה לשדר ואי אפשר למדוד ROI כהחזר השקעה כספית אלא נכון יותר לראות את זה בדרך של Return Of Impact. הנה דוגמה שתסביר את המונח: אם בעזרת פורום באינטרנט או טוויטר תמיכה טכנית הצליחה החברה להוריד את כמות הפניות הטלפוניות לשירות התמיכה הטכנית, יצרנו חיסכון בשעות אדם  (כסף) ולקוחות שלא צריכים להמתין על הקו (שם טוב לחברה). אם החברה נקלעת למצב משברי עם לקוחותיה ויש לה נוכחות ברשתות החברתיות, נוכחות כזו, בה הלקוחות יודעים שמקשיבים להם ובה הם יודעים שהם יקבלו מענה מהיר, האם עדיף להיות עם נוכחות כזו או לא? זה אימפקט, אימפקט שיכול לגעת בכל צד של החברה אך אי אפשר למדוד אותו באמצעים סטנדרטיים. עכשיו לך תסביר את זה למנכ”ל.

וכך, על מנת להשיג מספר לקוחות בתחום, אדם המתעסק במדיה חברתית ימצא את עצמו בשאלה: איזה סוג של שירות אני נותן. האם זהו שירות שעתי של ייעוץ נטו, האם זהו שירות המספק קמפיינים במדיה החברתית, אולי זו יצירת נוכחות בפלטפורמות מסוימות עבור הלקוח, האם העבודה מבחוץ או שמא סוג של עבודה מבתוך החברה כפרילאנס?

בנוגע לחברות מסחריות, דעתי היא שכל חברה מסחרית צריכה מנהל מדיה חברתית שיעבוד “אין-האוס”, אדם שיאפיין את האסטרטגיה, יקים וינהל את הנוכחות של הארגון באינטרנט בכלל וברשתות חברתיות בפרט, זהו אדם שיכול לגרום להעצמה של מחלקת שירות הלקוחות, המרקטינג, המכירות, המחקר והפיתוח. זה אימפקט!

במקום בו יהיו מנהלי מדיה חברתית יהיה קל יותר (למקבלי ההחלטות ולקהל הרחב) להבין כמה חשובה ההשקעה וייוצרו משרות חדשות. שוק חדש של נותני שירותים יוכל להתפתח לצידו.

social-media

5 comments on “הקשיים שבעיסוק במדיה חברתית

 • יפה, ולתחושתי האישית גם הגיע בזמן. כה בזמן עד שממש ברגע זה שחררתי את הפוסט המצ”ב http://gilagideon.co.il/?p=727 שבעצם מעלה את השאלה עליה אתה מנסה לתת פה פתרונים. .אני לא נוהגת להגיב הרבה בבלוגים אך זה אכותי. גילה גדעון

 • יופי של פוסט ניב, המקצוע שאתה מדבר עליו קיים כבר המאות ארגונים בארה”ב, ה CSMO קיצור ל Chief Social Media Officer בחלק מהארגונים זהו בעל תפקיד במחלקת השיווק ובאחרים זה נופל בתחום הכ”א והרווחה משום מה, בכל אופן התחום מתפתח ללא סט כללים והובלה וזה מה שיפה במהפכה הזאת, היא דינמית כמו האינטרנט, יהיה מעניין , 2010 היא השנה שהתחום יחלחל ממש בארץ לדעתי,

  שרון ושלר

 • a carpenter is just a guy who know and own certain tools, a pianist is just a guy that know how to operate a piano. Almost any profession is basically knowing how to use certain tools (physical or non physical).

  There are a lot of companies with twitter or face book accounts that are not active not useful boring annoying. It's not enough to get the tools, you need to know how to use them (or be taught) in exactly the same way that buying a piano doesn't make you a pianist if you don't learn how to use it.

  What is the difference then?
  Piano or a hammer are tools that existed for hundreds thousands of years. If someone know how to use them well, they are pretty much set for life (as far as professional knowledge goes). while with computer technology anyone who just counts on twitter as a way to make a living will be out of a job in a couple of years, the tools changes much quicker, though the understanding into people, marketing and social interaction will probably still apply on the next twitter face book google wave or whatever the next step in human interaction would be.

  Sorry for the English, I tried ot say this in hebrew, it just took so much time.

 • בהחלט מאמר במקום
  ובהחלט תחום הקשה לתמחור ולקבלת תוצאות מהירות
  אף שלעתים קרובות ניתן לקבל הן תוצאות עסקיות והן תוצאות בקידום בגוגל יותר מהר מפעולות אחרות
  תודה על הפוסט
  עידו

 • בהחלט מאמר במקום
  ובהחלט תחום הקשה לתמחור ולקבלת תוצאות מהירות
  אף שלעתים קרובות ניתן לקבל הן תוצאות עסקיות והן תוצאות בקידום בגוגל יותר מהר מפעולות אחרות
  תודה על הפוסט
  עידו

Leave a Reply