Delver
פירוש המילה דלוור בעברית הוא מתעמק; מחפש נתונים. את השם הראשון של החברה שכחתי, אבל הוא היה קליט יותר בעיניי.

Jeff
ג’ף פולבר הודיע בטוויטר שדלוור השיקו את המנוע שלהם. אחרי זה עוד מישהו הודיע שדלוור השיקו ואחרי זה עוד מישהו (והיד עוד נטויה), אז אם יש מישהו מהבועה שלא מנוי לטוויטר של ג’ף הוא יקבל את זה מאחרים.

איך זה עובד?
המנוע שלהם עושה לכם הרשמה, מוצא את השם שלכם בחלק מהאתרים החברתיים ואז אמור להראות לפי מילת החיפוש, את מה שהחברים שלכם אומרים על המילה הזו. זו בערך התכנית. בתמורה אתם תראו פרסומות. זה מה שכתוב להם בתנאי השמירה על הפרטיות.

Your friends know best
מבחינות רבות מדובר פה במוצר יפה, הוא ימצא בשבילכם באתרים החברתיים שלכם את מה שאתם מחפשים לפי מה שהחברים שלכם כתבו. כמות התוצאות, מן הסתם, תהיה תלויה בכמות החברים שלכם. או אז- אם אני מחפש משהו וג’ף מחפש את אותו דבר, אנחנו נקבל עמודים שונים, לי יש 550 איש בפייסבוק ועוד כמה עשרות בכל מיני מקומות. ג’ף עובר את ה- 5000 בפייסבוק, ואלהים יודע כמה הוא מקושר. פה כבר תבינו כמה בבל גדולה. לא רק מהחברים שלכם תקבלו מידע, גם מהחברים שלהם תקבלו.

הלאה.
אתם חייבים להירשם לדלוור. אחרת לא תוכלו להשתמש. זה לא שאני דואג פה לפרטיות שלי. פרטיות זה כזה 1984, אבל מילא, מנוע חיפוש שאוטומטית מחזיק את כל המידע עליכם, תודו שזה מעניין ושיש לזה השלכות (מבחינת פרסומות וכו’). אחרי הרשמה קצרה יחסית חיפשתי את המילה blog. חבל שאחרי המתנה של 15-20 שניות שבהם המנוע מחפש נתונים (נצח במושגים של היום)קיבלתי את המסך הזה:

delver

זה לא הרשים אותי בכלל. אני כבר שבע אכזבות מטוויטר, ובאמת אין לי כוח וחשק לעוד אתר שיביא לי הודעות שגיאה. ההודעה הזו כבר עיצבנה אותי: “אנחנו חמים מדי”, לשון ההודעה, או שאולי “חם לנו מדי”. ככה או ככה זה פַאקַקְט. אם אתם חמים מדי מה שיש לי לומר זה איפה הענווה שלכם. מדהים איך צניעות היא דבר שפג מהעולם. עוד לא השקתם ואתם כבר הדבר החם הבא. זה מראה שאם אתם מתייחסים אל עצמכם כמו לעילוי גם אחרים יתייחסו אליכם כך ושזו הדעה הרווחת. מה קרה לנחתום שלא מעיד על עיסתו?
ואגב, אם חם לכם מדי- שימו מזגן.

אלפא.
אני לא מאמין בהשקות פתוחות של אלפא. משום מה, חברות הזנק ישראליות ובכלל, משיקות מוצרים לא בשלים, ולמה? כי צריך להוכיח שזה קיים, כי אם לא משיקים מערכת היום, מישהו יתפוס את הבכורה ואז צריך לרדוף אחריו. אני לא מאמין בזה.

מקרה טוויטר.
טוויטר הוא מקרה יוצא דופן של מוצר שלא תוכנן כראוי ושלמרות כל כשלונותיו, יש לו מצע אוהדים שרופים (שאני ביניהם) שסולחים לו פעם אחר פעם למרות הכל. זה יוצא דופן ולא צריך להפוך להיות המדיניות בשוק הסטארטאפים. מוצר צריך להיות בשל. מוצר, יש עדיפות שלא יאכזב את לקוחותיו מאשר שיצא לפני מתחרים כלשהם בשוק. מוצר, ועל אחת כמה וכמה כמו דלוור, שעוד לא הוכח שיפרוץ את חומות בועת הגיקים של סיליקון ואלי ושל הסיליקון ואדי (רק טוויטר עשה את זה ואתם לא רוצים להתחלף איתם), צריך להיות בשל וחסר תקלות באופן כללי.

ממשק.
לא נופלים, אבל אני חייב לומר שהגישה לתמונות פשוטה יחסית (חיפשתי את עצמי), והשיטוט בטאבים פשוט ואינטואיטיבי. המערכת ממשיכה לעבוד כל עוד אתם בדף והגלילה של הדפדפן הופכת קטנה יותר ויותר, מה שבתורו גם מרדד את איכות התוצאות עד בלי די. קשה לי להאמין שהתוצאה המאתיים ומשהו קשורה איכשהו לחבר של חבר שלי. ניחא. כשאתם מחזיקים את רשת החברים שלי בידיים, אפשר לתת פחות תוצאות אבל שיהיו רלוונטיות יותר.

שורה תחתונה.
מוקדם מדי, לא מספיק מוכן, ועוד לא ברור אם התוצאות שהם יתנו באמת יעניינו אותי, כי אולי החברים שלי יודעים הכי טוב, אבל הם באים בדרך כלל מתחומים מצומצמים, אז למה שאני אגביל את עצמי בכלל?

ניב קלדרון. צולם בוורדקמפ בתל אביב 2007

5 comments on “שימוש ראשון במנוע של דלוור: אכזבה

Leave a Reply