אינפוגרפיקה, למי שאינו בקי היא היא שם כללי להמחשה חזותית של מידע, באמצעות איורים, תרשימים, תצלומים, תרשימי זרימה, חתכים, מודלים תלת-ממדיים, אנימציה ועוד. במקרים רבים ילוו האלמנטים הגרפיים בהסברים טקסטואליים. האינפוגרפיקה משמשת להמחשת תהליכים, אירועים, אופן הפעולה של מנגנונים שונים, מידע עסקי ועוד.

“עמוד ענן” היה נקודת המפנה עבור מערכת הבטחון בכל הקשור בשימוש באינפוגרפים. הוביל את המערכה תא הניו מדיה של דובר צה”ל כמובן עם אינספור תמונות מלוות במידע שעזרו לתומכי ישראל לשתפן ולהפיצן במדיה החברתית שהפכה להיות שדה מערכה עיקרי בדעת הקהל העולמית. זאת ועוד, האינפוגרפים הקליטים של דו”צ עזרו לישראל במידה כזו שהתקשורת העולמית התייחסה למאמצי ישראל בתחום הזה לעתים הרבה יותר מאשר ללחימה עצמה. אפשר לקרא עוד על מאמצי הלחימה התודעתית של דו”צ ב”אינפוגרפים הם כלי מלחמה“, ב”לך תסביר לאלוף פיקוד דרום שאתה מצייץ לו מהחמ”ל” (שהוא גם הפוסט הראשון שנכתב בטק פוליטי עם הקמתו) ובוידאו הקצר הזה מכנס “פיתוח תחת אש”.

כיום, חוץ מאשר צה”ל, כמעט ולא משתמשים באינפוגרפיקה במשרדי הממשלה, וגם אם כן, זו אינפוגרפיקה ברמה נמוכה שאינה מביאה איתה את “רוח התקופה” בכל הנוגע לעיצוב ה”פופולארי” שמשדר קלילות ומגניבות וגורם לאפקט הויראלי. עד עתה.

היום (שלישי) עלה בעמוד הפייסבוק של משרד הבטחון אינפוגרף המתאר את מה שרובנו קראנו עליו בעיתון, היצוא הביטחוני הישראלי לעולם. האינפוגרף הזה הוא עליית מדרגה מבורכת עבור מדינת ישראל בכל הקשור לעיצוב והנגשה של מידע לציבור, אם כי, חלק מהפונטים קטנים מדי באזור “פילוח הייצוא הבטחוני” ויקשו גם על גולשים עם ראייה של 6/6.

שימו לב לשימוש הנדיב באייקונים, לשפה הגרפית ולכמות המידע הניבטת מהאינפוגרף. ברטרוספקטיבה, אפשר להסתכל על האינפוגרף הראשון שהעלו במשרד הבטחון לפייסבוק. קשה לקרא לו אינפוגרף, הוא לא יותר מאשר מפה ועליה סימונים ומעט טקסט. לעומתו, דו”צ מוציאים כמעט מידי חודש אינפוגרף עשיר ממש באותו נושא, ואפשר למצוא עוד אינפוגרפים רבים בנושא הזה, שימו לב להבדלים:

ה”אינפוגרף” הראשון של משרד הבטחון אחד האינפוגרפים של דובר צה”ל בנושא שת”פ עם הפלשתינאים

בואו נקווה שמשרד הבטחון יקבל יותר בטחון וינגיש יותר מידע מעניין על הנעשה במערכת כולה, שכן גם אזרחי ישראל יהנו מזה, וגם המדינה ותומכיה מחוץ לארץ.

עיקבו אחרי GOV- רשימת משרדי הממשלה והח”כים בפייסבוק

מנוי לטק פוליטי כדי לקבל עדכונים במייל על כל פוסט חדש

3 comments on “אינפוגרפים במערכת הבטחון

Comments are closed.