אייל צאום הוא יועץ בכיר בתחום פיתוח עירוני ועיר חכמה ומומחה למיתוג ערים. פורסם לראשונה אצלו בבלוג מיתוג ערים ומדינות.

גם אלו שעדיין עובדים במשרדים וצריכים לנסוע אליהם כל בוקר חשים בטשטוש הגבולות. כשהם יוצאים מבניין המשרדים אל הרכבת או האוטובוס, הם שולפים מיד את הטלפון הנייד, המחשב או הטאבלט, וממשיכים לעבור על אימיילים או מסמכי עבודה. השינויים במקום ובזמני העבודה הם הרבה יותר מאשר רק חיבור לאינטרנט. הם שילוב של המכשירים הניידים, הרשת האלחוטית והתשתית האופטית, טכנולוגיות תקשורת מתקדמות ושירותי ענן ועוד שפע טכנולוגיות ואפשרויות דיגיטליות שאנחנו מאמצים במהירות.

נהוג להתייחס לכל זאת כאל מהפכה טכנולוגית, או שינויים בהרגלי העבודה עצמם. אולם דבר נוסף מתרחש כאשר הטכנולוגיה מאפשרת לאנשים לשנות את מקום וזמני העבודה שלהם – הסביבה מגיבה גם כן.

לאורך עשרות שנים, ערים שיקפו את ההפרדה הברורה בין בית ומקום עבודה, כאשר מגורים התרכזו בצד אחד של העיר, ואילו משרדים ותעשייה בצד אחר, ובינהם תשתיות שיחברו וגם יפרידו בינהם. אבל מה קורה כשאנשים מתחילים לעבוד מחוץ למשרד, ולמעשה בכל מקום, ובכל זמן?

פתאום אנחנו זקוקים לרשת אינטרנט בפארקים, וברכבות תחתיות. אנחנו זקוקים ליותר מרחב ציבורי המשרת את סגנון החיים החדש: בניינים המשלבים משרדים ומגורים. אנשים שנהגו לנהוג אל המשרד, עשויים לרצות נסיעה יותר פרודוקטיבית, וכעת זה יותר הגיוני לנסוע ברכבת המאפשרת עבודה בזמן הנסיעה, וניצול זמן טוב יותר. רשת שלמה של תחבורה פרטית התפתחה כך בסן פרנסיסקו, כשאוטובוסים אוספים עובדים כדי להסיע אותם לסיליקון ואלי, אבל הם מצוידים כמו משרדים ניידים כדי לאפשר לעובדים להתחיל בעבודה כבר בזמן הנסיעה.

ערים מסוימות כמו ניו יורק כבר אפילו החלו לשנות את אופני החשיבה לגבי צמתים וכבישים, בעולם שבו הולכי רגל צפויים להתרכז יותר בטלפונים הניידים מאשר בסובב אותם, ומזכירה להם שיש להסתכל לפני חציית כביש.

מהבלוג של מנדי וונג – Mandy Wong

העיר גם פועלת להתקנת גישה לאינטרנט בשירותי הרכבות, לאחר שגישה לאינטרנט בחינם וקליטת סלולר נעשתה זמינה ב-36 תחנות רכבת תחתית ראשונות. עוד לפני ניו יורק, טוקיו כבר מאפשרת גישה חופשית לאינטרנט בתחנות הרכבת התחתית, ובתל אביב העירייה פורסת רשת של 80 נקודות בשדרות, חוף הים, פארק דרום, יפו העתיקה ומקומות בילוי מרכזיים בהם תהיה גישה חופשית לאינטרנט. במרכז ירושלים יש גישה חופשית לאינטרנט, וגם באשקלון מתוכננת גישה חופשי לאינטרנט במרחב הציבורי. בית משפט פדרלי בקארלסרוהה גרמניה אף פסק לאחרונה כי האינטרנט הוא זכות יסוד וגישה אליו הכרחית לקיום אורח חיים מודרני, וכי ניתן להחשיבו כמוצר “הכרחי” לקיום.

השפעה אחרת של השינויים בצורות החיים והעבודה, שמתגלה בשנים האחרונות, היא הירידה בשימוש במכוניות. משנת 2004 לערך, בארה”ב החלה להסתמן, לראשונה, ירידה במספר המיילים שהמכוניות נוסעות, והאמריקאים כיום נוהגים פחות מיילים בכל שנה (פוסט ספציפי על נושא זה יפורסם בימים הקרובים).

כך, התאמות שונות, קטנות כגדולות, יהיו דרושות. הסביבה הבנויה עוצבה לאכלס את אופני החיים והעבודה של אנשים, כפי שהיו נכונים לפי 20, 50 או יותר שנים. כעת, עם השינויים בהתנהגות, כשהדרכים בהן אנשים נעים וצורכים את המרחב הציבורי בערים אינו מתאים עוד לסביבה הבנויה, איך יושפעו הערים?

למעשה, חלק מצורות ההתנהגות החדשות ואופני העבודה, כלל אינם חדשים. למעשה הם סוג של חזרה לאופנים בהם אנשים עבדו לפני המהפכה התעשייתית, כאשר בעלי חנויות גרו מעל חנויותיהם, לדוגמה. אפשר להסתכל על מקום העבודה של שעות ה-9-5 כדבר נורמלי, או כשריד למאה הקודמת. ככול שאנו מתרחקים מהרעיון של העבודה המשרדית, מעניין לבחון לא רק את ההשלכות על הדרך שבה אנחנו מנצלים את הזמן ואיך אנו מגדירים את המושג “עבודה”, אלא גם מה המשמעות וההשפעה של כל זה על הערים.