מאת: תומר סיימון

בשלוש השנים האחרונות העולם חווה שלושה אירועי אסון בקנה מידה עצום. הראשון, בינואר 2010 רעידת אדמה חזקה פוגעת בהאיטי וגורמת למותם של כרבע מיליון בני אדם. במרץ 2011 התרחשה רעידת אדמה חזקה במיוחד לחופי יפן שגרמה ליצירתו של גל צונאמי, שבשיאו הגיע לגובה של 38 מ‘. רעידת האדמה עצמה לא גרמה לנזקים או להרוגים ביפן לאור ההיערכות המדהימה שלה, אבל גל הצונאמי הוא זה שגרם לכ-19,000 הרוגים ולנזקים רחבי היקף. אותו גל גרם גם להתכתו של הכור הגרעיני בפוקושימה ודליפה רדיואקטיבית רחבה וחמורה. האחרון, באוקטוברנובמבר 2012 פגעה בחוף המזרחי של ארהב סופת ההוריקן סנדישזכתה לכינויים כמו “Frankenstorm” וגם היא גרמה להצפות נרחבות ונזקים אדירים לתשתיות.

המדיה החברתית היא הגורם המשותף לשלושת האירועים הללו שבה נעשה שימוש נרחב כאמצעי תקשורת עי הקורבנות והנזקקים עם משפחתם/חבריהם ועם כוחות ורשויות החילוץ. בעוד תשתיות התקשורת קורסות, או מנזקים פיזיים כתוצאה מהאירוע או מעומסים גבוהים בגלל לחץ המתקשרים האינטרנט הוכח כתשתית שורדת. גם אצלנו, במהלך מבצע עמוד ענן“, לאחר ירי הרקטות לכיוון תל אביב במרבית הרשתות הסלולריות לא ניתן היה להוציא שיחות אך האינטרנט המשיך לתפקד.

חשוב לדעת כי כל מכשיר נייד, ובעיקר סמארטפונים, פועלים בשני ערוצי תקשורת אל מול המפעיל, הראשון הוא ערוץ ה-Voice, כלומר קוללביצוע שיחות רגילותוהוצאת SMSים. השני הוא ערוץ ה-Data או 3G, בו אנחנו משתמשים על מנת לגלוש באינטרנט, להוציא שיחות דרך סקייפ או הודעות דרך WhatsApp. טכנולוגיית הקולהיא מיושנת וכבר היום חברות התקשורת הבינו כי את מרבית הכסף הן יעשו מערוץ ה-Data ולכן משקיעים בו יותר ויותר. ב-13/3/2013 חברת הייעוץ והאסטרטגיה Chetan Sharma פרסמה דוח בו נראה כי כבר ברבעון ה-4 של שנת 2013 הכנסות חברות התקשורת מ-Data יעברו את ההכנסות מ-Voice (מגמה מתמשכת בשנים האחרונות, מאז כניסת הסמארטפונים לעולם).

אסונות אלה הראו לעולם כי טכנולוגיה זו נהפכה לערוץ התקשורת, הכמעט בלעדי, שממשיך לעבוד בכל מצב ושניתן להשתמש בו.

כך קרה שבשלוש השנים האחרונות יותר ויותר ארגוני חירום והצלה שילבו בתוך המערכות שלהם גם שימוש במדיה חברתית להפצת מידע לציבור, אך בעיקר קבלת מידע מהציבור. הצלב האדום האמריקאי אף הקים חמל ראשון  מסוגו בעולם למעקב, ניטור וניתוח בזמןאמת של אירועי חירום במדיה החברתית. שירותי הכבאות של ניו יורק (FDNY) זכו לתהילה לאחר סנדילאחר שהם עשו שימוש אינטנסיבי בטוויטר בזמן האירוע להפצת מידע חיוני וכן קבלת מידע ומסירת תגובות לאזרחים הנזקקים הרבים.

אך עדיין, בכל העולם גם האזרחים וגם כוחות החירום רגילים שעל מנת לדווח על אירוע חירום יש להתקשר למספר טלפון, בין אם זה 100 בישראל או 911 בארהב. הבעיה מתעוררת כאשר הקווים (ה-Voice) נופלים ואי אפשר להתקשר, אז איך מצפים מהאזרחים להתקשר ולהודיע?

דוגמא טובה לזה ניתן לראות בציוץ (tweet) הבא של ה-FDNY בו הם מבקשים מהאזרחים להפסיק לפרסם קריאות מצוקה דרך הטוויטר ולפנות למוקד החירום הטלפוני:

על מנת לפתור את הבעיה הזו, גם בארהב וגם ביפן עובדים על פיתוח שיחליף את הצורך בחיוג.

כבר במהלך שנת 2013 אמריקאים יוכלו לשלוח (שימו לב ללינק הזה: הודעת טקסט (SMS) למוקד 911. הפיתרון בא לאפשר לאנשים שנמצאים בסכנה וחיוג עלול לסכנם אף יותר. בכל מקרה, הרשויות בארהב מדגישות כי במקרה חירום יש לבצע שיחת טלפון למוקד 911. ביפן, לעומתם, לקחו את המענה  צעד אחד קדימה ומפתחים יכולת שתאפשר לאזרחים לשלוח הודעות חירום דרך הרשתות החברתיות, דוגמת טוויטר. צורך שעלה בעקבות האסון שפגע במדינה ב-2011 בו אזרחים רבים לא יכלו להתקשר למוקד החירום שלהם (119). ישנן עדיין בעיות ואתגרים רבים שעליהם להתמודד עמם, כמו קריאות שווא, מניעת כפילויות ואף מתיחות.

בפעילות החירום ברשתות החברתיות ישנם שלושה שחקנים – החברות המנהלות את הרשתות, כמו פייסבוק וטוויטר, המשקיעות בשדרוגן והתאמתן לצרכים על מנת לענות על הצורך בשעת חירום, רשויות החירום שמנסות לפתח מערכות ושיטות שימוש במדיה החברתית בשגרה ובחירום, והאחרונים הם האזרחים העושים שימוש קבוע ורציף ברשתות וגילו את כוחן ויכולתן האדירות בשעת חירום. בישראל, דרך אגב, השימוש ברשתות החברתיות עי רשויות החירום נמצא עדיין בחיתוליו וכך גם הבנת הצורך בכך עי האזרחים. בכל מקרה, מומלץ לעקוב ולהכיר את הדפים של רשויות החירום, כמו פיקוד העורף ומשטרת ישראל , שבזמן חירום מספקות מידע מציל חיים.

שלא נדע אסונות.

3 comments on “הדאטה ימשיך לפעול במצבי אסון, עובדה

  • Pingback: האם בקרוב נפסיק לחייג 100 בעת מצוקה? | טק פוליטי
  • Pingback: ממשלות, כוחות חירום ומדיה חברתית | טק פוליטי
  • Pingback: האם ישראל פספסה כור גרעיני? | טק פוליטי

Comments are closed.