רציתי להציג בפניכם כמה פיסות מידע שאני עובד עליהן בימים האחרונים בכדי לנסות ולקבל תמונה מלאה של מצב הרשתות החברתיות בעולם נכון להיום. חשבתי להציג את זה במצגת, אבל… טוב, אולי אחר כך.

בפוסט הזה אני לא כולל נתונים כמו כמות יוזרים או כמה כל חברה שווה היום לפי הערכות בשוק (למרות שגם זה קיים ברשת) אלא מתמקד בעיקר ביוניקים, אבל גם באחוזים של גולשי כל העולם (מה שנקרא daily reach). כך או כך, יש פה איזושהי נקודת מבט מעניינת בעיניי שרציתי לשתף אתכם בה.
הגדרת יוניקים: The Unique Visitors metric only counts a person once no matter how many times they visit a site in a given month.

Twitter
המצב המעניין ביותר בעיני הוא דווקא טוויטר, שירות מיקרובלוגינג ששינה את איך שהאנשים שמשתמשים בו מתקשרים. הוא אמנם לא הראשון שהשתמש בשורות סטטוס ככלי תקשורת אבל לבטח היה הראשון שיצר קהילות מזה בצורה הזו. אחריו הגיעו מעתיקנים.

מה שאנחנו רואים בגרף הזה הוא גדילה של 500%  (פי 5) ביוניקים החל מדצמבר 2007 ועד אוגוסט 2008. במספרים זה קפיצה מחצי מליון יוניקים לקצת יותר מ- 2.5 מליון יוניקים לחודש .

פחות מעניין בעיני, אבל גם ראוי לציון הוא הגידול במספר הביקורים  באתר (אין לי מידע על ביקורים חוזרים), שלפי המצגת הזו, עומד על 924%. אני חישבתי את זה אחרת, אבל אין טעם להתווכח איתם. כך הם מגדירים את מספר הביקורים באתר: The number of visits made to a site. A person can only be counted as one person in a month, but can make multiple site visits.

Pownce

שירות זה גם קיים כבר יותר משנה, הוא נקרא בשפת העם גם “טוויטר על סטרואידים” (בטח לא עם הספר) כי הוא נותן ליוזרים להעלות ולשתף קבצים ועוד מיני הפתעות ללקוחות משלמים. השירות הזה, לעומת טוויטר, לא הצטיין יותר מדי, לא הצליח לפרוץ לתודעה הכללית (לא שטוויטר כן הצליח) אבל יחסית לסטארטאפון של כמה חברה’ שגובים תשלום, זה יפה.

Twitter vs. Pownce

רק כדי שתבינו את קליבר הגדילה בין שני השירותים בשנה האחרונה.

Facebook

מה לא נאמר על המטאור הזה ששינה את איך שאנחנו שומרים על קשר עם החברים שלנו ואיך אנחנו מקבלים עדכונים על מה קורה בחיי החברה שלנו. מכרה שלי אף קראה לפייסבוק שירות חדשות חברתיות וקלעה בול (השם נשכח במערכת). בין שאר השמות שאפשר להדביק לו, פייסבוק הוא שירות חדשות חברתיות המופעל על ידי היוזרים, משהו בסגנון: Personalized User Generated Social News Utility.

באוגוסט 2007 עמד מספר היוניקים על בערך 26 מליון יוניק בחודש. באוגוסט 2008 הוא עמד על בערך 41 מליון יוניקים. 57 אחוזי גדילה ביוניקים.

הגרף הבא מתאר כמה אחוזים מתוך כל גולשי העולם הגיע לפייסבוק בחצי השנה האחרונה. במרץ 2008 עניינה פייסבוק קצת פחות משבעה אחוזים מגולשי כל העולם בעוד שבאמצע ספטמבר 2008 היא עניינה כבר למעלה מ- 10% מכל גולשי העולם. גוגל אגב, עומדים בצורה יציבה למדי על סביבות ה- 30% בחצי השנה האחרונה ונרשמת מגמת ירידה החל מיולי 2008.

MySpace

מייספייס כנראה מושפעים ממשבר הסאב פריים כי הם בנפילה חופשית בשנה האחרונה. במייספייס נרשמת ירידה במספר היוניקים לחודש מבערך 69 מליון איש לקצת יותר מ58 מליון (מינוס 11 מליון זו אבידה קשה גם לאתר בסדר גודל כזה). אז או שזה משבר הנדל”ן שריסק לבסוף את הבנקים או שסוף סוף הבינו המשתמשים שלהם שהממשק שלהם מזוויע. 15.7% צניחה.

אם נשווה בין מייספייס לפייסבוק מבחינת היוניקים לחודש בשנה האחרונה נגלה את התרשים הבא: בעוד מייספייס ירדה ב- 15.7% (מינוס 11 מליון יוניקים) פייסבוק עלתה ב- 57.5 אחוזי יוניק (פלוס 15 מליון יוניקים). מעניין אם זה מעבר מרשת לרשת או גדילה לשווקים חדשים (עדיין יש אמריקות לגלות). האמת נמצאת כנראה איפשהו באמצע.

להיות מייספייס השנה זה מתכון לשיער לבן. אם ניקח את אחוז הגולשים בעולם שנמצא שם, גם שם המספרים בצניחה: ירידה של 7% בחצי השנה האחרונה.
זוכרים שפייסבוק עם 10% מגולשי העולם ובמגמת גדילה?

Plaxo

פלאקסו נקנו ב- 2008 על ידי קומקאסט. הם מדברים על כמות יוזרים של כמה עשרות מליונים אבל המוניטין שלהם נפגע קשות לפני מספר שנים אחרי שהוכתרו בידיי המשתמשים שלהם כזבלני דואר אלקטרוני ולא הצליחו להשתקם מאז. באופן ממש אירוני בעיני יש יותר ויותר ישראלים שנרשמים לשירות שלהם ואף מתחזקים אותו ברמה כלשהי (רמה פחותה, לא כמו את הפייסבוק שלהם, למשל) וקשה לי להבין בכלל מדוע. גם אני מתחזק אותו, אבל אני לא דוגמה ממש טובה. אני די מחבב אותם. הממשק שלהם טוב יחסית, הם מאפשרים אגרגציה מאתרים שונים וגם שיחה בתוך הרשת שלהם, והם הקדימו את פייסבוק בעניין העיצוב שעכשיו דומה להפליא. שמעתי שנוח למדי לעבוד עם מערכת סינכרון האאוטלוק שלהם אבל אין לי מידע עצמאי בנושא הזה. בכל אופן, כשהלכתי ובדקתי את היוניקים שלהם הופתעתי, הופתעתי בגדול.

בהתחלה חשבתי שעשיתי טעות, חשבתי שאני רואה את טוויטר מול עיניי. עם טוויטר vs פלאקסו, חשבתי שיהיו הבדלים, בכל זאת, לפלאקסו יש כבר כמה שנים של עשייה בשוק.  מסתבר שטוויטר גדולים מפלאקסו ביוניקים למרות שאולי מבחינת משתמשים לפלאקסו יש יותר. על הנייר.
התנועה על הגרף הזה מעניינת. באוקטובר 07 אפשר לראות ששני השירותים נמצאים באותה רמה של חצי מליון יוניקים לחודש. פלאקסו קופצת, בעוד טוויטר מטפסת לאיטה. כך או כך, שתי החברות נפגשות שוב חמישה חודשים אחרי זה אבל טוויטר כבר עוקפת אותה במהלך של זינוק בעלייה עם הרבה כוח שמתחיל בדצמבר 2007. מעניין למדי יחסית למוצר שלא יצא את גבולות בועת הגיקים של עמק הסיליקון. שינוי מגמה?

Hi5 vs. Friendster vs. Orkut

נראה שבשוק הרשתות החברתיות יש תחום ביניים שעומד על אחדות מליונים, כאלה הם Hi5 ופרנדסטר. לא נעים להיות Hi5, הם בירידה. פרנדסטר לא מתרומם לשום מקום ולמעשה עומד במקום כבר שנה. אורקוט, שאמרו עליו שהוא חזק במדינות דרום אמריקה אינו יותר מפסיק פסיקון במפת הרשתת החברתיות אם כי אם תשוו אותו לאתרים בארץ תגלו אותו בקצה העליון של הגרף.

זמן באתר בחודש: ראש בראש בראש: פייסבוק/מייספייס/טוויטר
אנשים אוהבים להיות רבע שעה בפייסבוק, שבע דקות בטוויטר ולא אוהבים להיות במייספייס. לפני שנה החלה ירידה מהפסגה שהלכה והתגברה עד יוני 08 ומשם בצניחה חופשית מטה, ספק אם היא תיעצר. להסתכל על מייספייס בתור מקום בו מבלים פחות זמן מאתר מיקרובלוגינג זו בהחלט פרספקטיבה חדשה ואחרת ממה שהיינו יכולים לחשוב. מבחינת אחוזים פייסבוק עלתה השנה ב- 8.5% בזמן השהייה באתר, טוויטר עלו ביותר מ- 36% ואילו מייספייס ירדו בכמעט 60%.

אם יש לכם נתונים מעניינים לשתף אתם מוזמנים להשאיר תגובות. אם גם לכם יש תובנות בעניין ואתם משתמשים בנתונים מהפוסט הזה אנא לנקקו אליו.

יום נהדר לכם.

6 comments on “מצב הרשתות החברתיות ספטמבר 2008

 • ???, ???? ???????. ????:
  “?? ?????? ????? ???? ??? ??? ????? ?? 500% ???????? ??? ?????? 2007 ??? ?????? 2008. ??????? ?? ????? ???? ????? ??????? ???? ???? ?- 2.5 ????? ??????? ????? .”

  ?? ????? ?? 400%…

 • ?? ???? ????? ??????????? ????, ??? ?? ????? ??????, ??? ???? ??? ?????? ??????? ???? ????? ??? ??????? ?????? XMLRPC ??? ?????????? (???? ??? ????’???), ???? ?????? ?????? ?????? ?? ?????. ??? ???? ?? ??? ?? ???? ?????? ?? ???? ???? ???? ?? ???? RSS ?? ??????? ??? ??? ??????? ????. ?? ???? ?????? ???…

 • ?????- ??? ????? ???? ??.
  ???-??- ??????? ??? ?????? ????? ????
  ??- ???? ?? ????? ?????????
  ????- ????? ?? ????? ?????? ???, ???? ????, ?? ???? ??? ?????? ???? ??? ????????? ?? ?????? ???????, ????? ??? ?????. ??????, ?? ?????? ???? ???? ???? ?? ???? ?? ??? ??? ?????.

Comments are closed.