לפני שלוש שנים העברתי הרצאה לאנשי IT של יבמ על איך עושים כסף ממדיה חברתית. השנה היתה 2009 וישראל רק הגיעה אז למליון המשתמשים הראשונים שלה בפייסבוק. שלוש שנים אחרי כן, ישראל חצתה את המליון החמישי שלה בפייסבוק ומדורגת ראשונה בעולם בשימוש ברשת החברתית עם כמעט 11 שעות שימוש  בחודש. קוריוז מצחיק אגב, באותה הרצאה סיפרתי לקהל שישב באולם אני נמצא בפייסבוק 10 שעות ביום והם שאלו אותי מתי אני מספיק לעבוד. איפה היינו אז ואיפה אנחנו היום?

באותה הרצאה (היא מודבקת כאן בסוף הפוסט) נתתי כמה דוגמאות לאיך עושים מוניטיזציה ממדיה חברתית והשתמשתי דווקא במספר דוגמאות מטוויטר כדי להראות איך עושים כסף הן באופן ישיר, קניות ממש, והן באופן עקיף, דרך חיסכון של כסף על משהו שהיה יכול בקלות לעלות מליונים והתקבל לכאורה “בחינם”. הדוגמאות האלה מטוויטר, אני יודע לומר היום, היו דוגמאות של שימוש באינטליגנציית המונים ו- Crowd Sourcing.

חצי שנה אחרי זה, ב “450 מילה על טוויטר, עסקים ומדיה חברתית“, כתבתי על זה שכל חברה עסקית צריכה שיהיה לה מנהל מדיה חברתית (פסקה שלישית). הסיבות לכך קשורות בצורך של חברות להיראות בציבור דרך המדיה החדשה, בצורך להקשיב היום יותר מתמיד לרחשי הלב של הלקוחות ובצורך לספק שירות לקוחות ראוי בצורה החלקה ביותר הניתנת. את כל אלה אגב, ניתן וצריך למדוד גם בכסף, אבל לא רק דרכו.

שני פוסטים נוספים נכתבו ב2010: “קהילה היא הילד שלכם” ו”קהילה כמודל עסקי“, שם דיברתי על החשיבות בפיתוח קהילות עבור העסק שלכן ועל החשיבות האסטרטגית שיש בכך. המשכתי לדבר על הצורך לגדל מנהל מדיה חברתית בתוך הבית מהסיבה שאצל אותו מנהל מצטבר ידע ששווה הרבה כסף שאלמלא זה נמצא אצלו זה ימצא במשרד יחסי ציבור או משרד פרסום, ואותו ידע לא יוכל להיות ממונף אחר כך ואף אדם בתוך הארגון לא ידע איך להשתמש באותו קהל.

באותה הרצאה מול אנשי יבמ הראיתי דרך הפעילות של חברת פורד שדווקא השימוש באינטליגנציית ההמונים של הלקוחות שלה מאפשר לה לשפר את דגמי המכוניות שלה: אנשי החברה שואלים מה הלקוחות רוצים, הלקוחות עונים, מרגישים שמקשיבים להם, החברה מפנימה, מייצרת דגמים לפי דרישת לקוחותיה ובכך שומרת על “קשר עם המציאות” ורגלים על הקרקע. זאת ועוד, אותו “קשר עם המציאות” מחזיר את הלקוחות שוב ושוב. וכך יש לנו שני תוצרים שווי כסף- ראשון הוא הידע הנצבר בחברה והשני הוא כמובן הקנייה החוזרת של רכבים מתוצרתם.

אני רוצה לטעון עוד טיעון על התפר בין מנהל מדיה חברתית ואינטליגנציית המונים: חברה רצינית לא תדע לגשת לקהל שלה באופן עמוק ללא אדם כזה בתוך הבית, אין לי הוכחות לזה אבל מצד שני כבר ב-2009 ביליתי 10 שעות בפייסבוק.

קישורים נוספים באותו נושא:
1- Crowd Sourcing is the New Black

2- אינטליגנציה מדינתית תיכשל מול אינטליגנציית המונים

3- קהילה היא הילד שלכם

4- קהילה כמודל עסקי

קישור ישיר להרצאה שלי מ- 2009

One comment on “הקשר בין אינטליגנציית המונים ומוניטיזציה

Comments are closed.