בפוסט הקודם שלי הזכרתי במילה שקהילה זה הפיתוח העסקי החדש. מי בארגון שלכם יודע איך מרימים קהילה סביב המותג או הארגון שלכם? מי בתוך הארגון שלכם אי פעם עשה את זה? מי בתוך הארגון שלכם חושב במונחים של קהילה=הזדמנות, סימן שאלה.

אתם חושבים שמשרד פרסום יראה לכם את ההזדמנות העסקית בלפתח קהילה? נכון- הוא לא יראה לכם, ולמה? כי משרדי פרסום חושבים כמו משרדי פרסום- הם חושבים בקמפיינים ובצפיות או בשווי ערך לצפיות. אתם חושבים שמשרד יחסי ציבור יראה לכם את ההזדמנות העסקית בלפתח קהילה? נכון- הוא לא יראה לכם, ולמה? כי משרדי יחסי ציבור גם הם חושבים כמו משרדי יחסי ציבור- בואו נייצר משהו כדי שידברו עליו, ואם יש קמפיין- אחלה.

אתם חושבים שסוכנות מדיה חברתית תראה לכם את ההזדמנות העסקית בלפתח קהילה? אולי.  אם אני סוכנות מדיה חברתית, לצורך הדוגמה, (ואני לא) אני אראה לכם את ההזדמנות כי זה יהיה חלק מהמצגת שלי, חלק ממה שאני בא למכור לכם.

Illustration by Chris Bevington

מצד שני, יכול להיות שהיא לא תראה לכם. הסיבות לכך יכולות להיות מגוונות. אחת מהן היא מפני שתקציבי המדיה החברתית התחילו להיות ממש כשאר תקציבי הפרסום ויחסי הציבור, עוברים בין משרדים, מחפשים אהבה. האם ירצה משרד או סוכנות לפתח מודל עסקי עבור לקוח שלו שאחרי שנה או שנתיים של עבודה קשה יתנו אהבה למתחרה שלי? תודו שיש פה איזושהי דילמה.

עם כל אלה צריכים המנהלים בארגונים להתמודד כשהם באים לתת תקציב מדיה חברתית. חלקם לפחות מודע לזה. חלקם האחר אפילו לזה לא מודע .

מה נותר?
מנהל מדיה חברתית בתוך הבית. אתם יודעים, זה לא אומר שהוא צריך לעשות הכל לבד. הוא אפילו יכול להיעזר בשירותי מדיה חברתית של כאלו ואחרים. זה לא שהוא צריך להיות הכי הכי מומחה בעולם. אבל הוא יכול להפוך להיות, עם הזמן. והוא יכול להפוך להיות משאב יקר לארגון, משאב שהארגון טיפח וגידל, או אפילו קנה והצניח פנימה, אבל בבית פנימה ולאורך זמן. ולתת חזון קדימה. ולהתחיל להבין מה האנשים שאוהבים אתכם במדיה החברתית אומרים וצריכים, ולעקוב ולהקשיב טוב טוב, ולענות ולייצר יחסים עם הציבור שלא מסתיימים בהודעה לעיתונות או בשקר כלשהו לבלוגרים שאתם לא יודעים או לא אכפת לכם מי הם העיקר שיזכירו את השם שלכם בבלוג שלהם. בסוף זה עושה לכם נזק, אבל אף אחד לא יגיד לכם את זה בפנים.

סטארבאקס עושים עבודה נהדרת בתחום הזה כבר שנתיים. כמה זמן אתם כבר מסתכלים עליהם וחושבים שזה גדול עליכם? הנה פוסט מומלץ של איילת נוף עליהם.