בשבועות האחרונים אני נפגש עם יותר ויותר סטארטאפים, בעיקר בתחום האינטרנט של הדברים (טכנולוגיות לבישות, אביזרי ספורט חכמים, בריאות, תחבורה, ערים חכמות), אבל גם בתחום המובייל, ושוב ושוב עולה מהם הצורך לבנות קהילה. המילה קהילה לא זרה להם, אבל הם לא יודעים לתרגם אותה לתכנית אסטרטגית ברמה שהולכת אל מעבר ללנהל נוכחות בפייסבוק, טוויטר ויוטיוב כי הם כנראה אף פעם לא חשבו על האפשרות שקהילה היא מודל עסקי לכשעצמה ושקהילה מאפשרת פיתוח עסקי, מאפשרת בחינת התאמת המוצר לשוק (product market fit) ועוד כמה מטילי זהב. 

אחד הדברים הכי מעניינים וחשובים זה להבין מה זה קהילה. מצאתי לאחרונה בשני סרטונים שביטאו עבורי, כבונה קהילות מקצועי, איך נסיון משנה את איך שאתה תופס קהילה ולמה חשוב להבין את זה.

בנוגע לפיתוח קהילה, כמה תפיסת העולם שלכם בשלה?

בואו נצא מנקודת הנחה שאתם לא מנהלי קהילות-  קחו למשל את הסרטון הקצר הזה, סבב ראיונות מפסטיבל SXSW 2013 שבו המראיין שאל מנהלי קהילות שאותם ראיין מה זה מנהל קהילות. רוב המרואיינים עוד לא הגיעו לגיל 30. שימו לב לתשובות שלהם. הם מדברים בעיקר על נוכחות מתמדת ברשתות חברתיות, להיות האזניים של החברה שבה הם עובדים בקרב השיח שקורה ברשת או בפלטפורמות השונות ובעיקר לדבר עם הקהל בשפה אנושית. תקשיבו למוזיקה של המילים שלהם.

הסרטון הבא, גם הוא מ- 2013, מביא נקודות מבט הרבה יותר בוגרות של ניהול קהילה, ולו רק מפני שהמרואיינים שם מבוגרים בממוצע ב-10 שנים או יותר מהמרואיינים בסרטון הקודם. שימו לב על מה הם מדברים: ניהול קהילה זה קומבינציה של אמנות ומדע, הקשבה, customer happiness, להיות הגשר בין החברה ללקוחות, להבין את האופרציה העסקית של החברה, מישהו שמבין את הבפנים ויודע לתרגם אותו החוצה, וגם ההפך: מישהו שמבין את המוטיבציות של השוק (הלקוחות או הלקוחות העתידיים) ויכול לתרגם אותם פנימה אל תוך החברה, אל מנהלי השיווק, מנהלי המוצר, מנהלי הפיתוח.

הבדל נוסף בין שני הסרטונים הוא שבראשון התראיינו אנשים שהם מנהלי קהילות בחברה שבה הם עובדים ובשני התראיינו אנשים שמעסיקים מנהלי קהילות. שני הסרטונים האלה יעזרו לכם להבין איפה אתם עומדים על הסקאלה הזו ויעזרו לכם להביא את האדם הנכון לתפקיד. אגב, ניהול קהילה הוא לא בהכרח תפקיד לצעירים. תשאלו את דאגלס אטקין, מנהל הקהילה הגלובאלי של חברה קטנה בשם Airbnb.

בסוגריים: הנה הוידאו אם לא יצא לכם לצפות בפייסבוק לייב שלי ושל רועי פוברצ׳יק על פיתוח קהילות

מה זה קהילה?

במובן העסקי של המונח, קהילה היא קבוצה של אנשים, שמחוברים למותג מסוים, שיש להם רגש מסוים כלפי המותג, שמרגישים השתייכות כלשהי אליו, ושבמקרים מסוימים גם יעשו פעולות שידגימו ויראו לעולם שהם משוייכים לקהילה של המותג.

איך בונים קהילה כזו?

מתחילים עם מחויבות. זה כבר נושא לפוסט אחר בנושא, אבל אחד הדברים הראשונים שאתם כבעלי חברה, או מנהלי שיווק, או מנהלי פיתוח עסקי צריכים להבין, זה שקהילה זה בניה לטווח רחוק והיא קודם כל השקעה אסטרטגית. קהילה אורגנית, כזו שיש בה אנשים מחוייבים שעושים איתכם ועבורכם דברים מתוך הרגש שיש להם למותג שבניתם, זו מחוייבות שמתחילה מכם, ואתם מתייחסים אליה כמו אל ריצת מרתון ולא כמו ספרינט למאה מטר.

מרתון ארוך מורכב מספרינטים קצרים

הרבה מנהלים ירגישו שהם היו שמחים לרוץ מרתון כי ברור שהם רואים את הערך בקהילה, אבל הם צריכים עכשיו בניה מהירה, ותוצאות מהירות, כאלה שאפשר לראות תוך חודש חודשיים מקסימום. זאת הסתכלות לא נכונה, אבל לפעמים אין ברירה. אז אפשר להסתכל על זה גם מזוית אחרת- מרתון זה מרוץ של 42 ק״מ. אבל אפשר לחלק אותו ל-42 חתיכות של קילומטרים בודדים. אפשר לבנות תכנית לבניית קהילה, שלוקחת בחשבון את התוצאות ארוכות הטווח, אך שפורטים אותן לפעולות קצרות מועד, כאלה שלא צריך לרוץ 42 ק״מ בשביל להשיגן, אלא רק קילומטר אחד בכל פעם, כשכל קילומטר בונה עוד נדבך ומשיג עוד יעד בדרך.

קריאה נוספת:

התחלתי לכתוב על קהילות כבר ב- 2008. באופן מפתיע, חלק לא קטן מהדברים שכתבתי פעם עדיין רלוונטי היום, אולי אפילו ביתר שאת.

תשע סיבות לבניית קהילה

איך תהפכו את עצמכם למשפיענים

הערך שבניהול קבוצה בפייסבוק

הקהילה היא הילד שלכם

קהילה כמודל עסקי (פוסט המשך לפוסט הקודם)

אסטרטגיה דיגיטלית, תוכן, קהילות, ויראליות (הרצאה שלי, 2013, המצגת בלינק הזה)

אם אתם מתמודדים עם השאלות האלה בעסק שלכם, תרגישו חופשי ליצור איתי קשר

 

 

One comment on “קהילה כשאתה צעיר קהילה כשאתה בוגר

Comments are closed.