מראה שחורה היא מיני סדרת טלוויזיה בריטית הנפרסת לאורך שתי עונות, שלושה פרקים כל אחת. בסדרה מבקש היוצר צ’ארלי ברוקר להמחיש לנו את השפעתו העתידית של אורח החיים המודרני על חיינו. כל פרק במראה שחורה ממחיש סיטואציית קיצון אחרת שעלולה להתרחש בעולמנו בעתיד הלא רחוק במידה ולא נשנה את דפוסי ההתנהגות ההרסניים. המראה השחורה מסמלת את המסך; מסך הסמארטפון, לפטופ, טאבלט ודומיהם שביכולתם להשחיר את המציאות.

((((ספוילר)))    בפרק הראשון נחטפת הנסיכה הבריטית וביוטיוב מפורסם סרטון הדורש כופר: שידור לייב בכל ערוצי הטלוויזיה של ראש ממשלת בריטניה כשהוא מקיים יחסי מין עם חזירה. בתחילה מנסה ראש הממשלה לעצור את התפשטות הסרטון עם צווי מניעה אך מבין שהאינטרנט לא בידיים שלו והסרטון מגיע לכל בית בממלכה. דעת הקהל שהייתה עם ראש הממשלה, השתנתה לאחר שהופץ סרטון בו נראה החוטף מחזיק אצבע והנסיכה נראיתה משתוללת בכיסא. קאלו, ראש הממשלה נאלץ בסופו של יום לבצע את המשימה בשעה הנקובה ובדיעבד הסתבר שהנסיכה שוחררה לפני השידור והיה זה טריק של אזרח מן השורה בניסיון להוכיח לציבור ולממשלה שהם היו במקום אחר וצפו במסכים במקום לשים לב לעולם האמיתי. הציבור לא ידע על שחרורה המוקדם של הנסיכה ובעוד “תדמיתו” של קאלו השתפרה בחודשים שאחרי המקרה, מערכת הזוגיות שלו התפוררה. כך הופך טרול לטרוריסט.

עשו מנוי לטק פוליטי:
לייק בפייסבוק
ציוצים בטוויטר
מייל על הבוקר
ר.ס.ס

הפרק השלישי מספר על קומיקאי בשם ג’יימי שמשחק דמות מצוירת בשם וולדו. הדמות מוצגת בתוכניות לילה ועם הזמן נראה שהקהל ממש אוהב אותה. עקב כך מחליטים בהפקה שוולדו צריך לצאת לרחובות ובונים טרנזיט מיוחד בתוכו יושב ג’יימי ובחוץ מוצג וולדו לפי תנועותיו. אחרי החפשות של חבר הסנאט מונרו, וולדו המצויר נכנס לרשימת המתמודדים שרצים לפרלמנט ולרגע נראה שהוא מנצח.  ברגע שהעניין מתחיל, אי אפשר לעצור את זה.

בכל מקום מסוכן מעמידה האנושות חוקים; כדי לנהוג על רכב דרוש רישיון נהיגה, כדי לשאת נשק דרוש רישיון לנשיאת נשק, אבל כדי להשתמש בטכנולוגיה לא צריך דבר ואותו דבר שאנחנו לא מצליחים לעמוד עליו בעולם הטכנולוגיה הוא זה שיכול בעתיד להסב לנו נזקים רבים. לסדרה אופי שעוסק בטווחים רחבים, פוליטיקה וניו-מדיה הם רק שניים מתוך רבים שבחרתי לתאר. הביקורת שעוברת בין השורות מטרידה ומאיימת, אפשר ממש להרגיש את הקשר בין מה שאנחנו עושים עכשיו לתרחישים שם. לאחר הצפייה בסדרה עולות שאלות על מי שאנחנו, מי הפכנו ומי נהפוך להיות בעתיד אם נשתמש ברשתות חברתיות בצורה לא מבוקרת.
ניתן לצפות באמצעות שירות VOD של הוט.

Leave a Reply