מכירים את זה שזוג אוהבים שעכשיו נפרד מחליט לצאת למלחמת פייסבוק כדי להשחיר את פני אהובו לשעבר ברבים אבל ברמזים? מכירים את זה שאחד מבני הזוג (גם אם לא נפרדו) כותב משהו בפייסבוק שרק בן/בת הזוג יכולים להבין ושלאחרים זה אמור להיראות סתום? בין אם כן ובין אם לא, היו תקופות שכל מיני בלוגרים היו עושים את זה בבלוגיהם, עוד טרם עידן פייסבוק, כשעוד היתה איזושהי אנונימיות ברשת. כשהייתי צעיר יותר, בתחילת שנות העשרים שלי (אי שם בעשור הקודם) הייתי רואה את זה המון בבלוגים של בלוגרים ובלוגריות בראשית דרכם הדיגיטלית. כך או כך, זה היה נראה רע לצופים מהצד. כך או כך, כל מי שהיה קורא את הדברים היה אומר בליבו דברים כמו “תתקשר/ה אליו/ה ותדברו, מה אתם עושים את זה בבלוג” או משהו בסגנון “תשיגו לכם חדר”. בטח ראיתם את זה קורה גם בפייסבוק, אבל אם לא, הנה לכם הזדמנות, ועוד אצל שני פוליטיקאים, שכנראה אתם או חברים שלכם הצבעתם עבורם, יחד הם מגיעים למשהו כמו 19 מנדטים, אתם בטוח מכירים אותם איכשהו.

מנוי לטק פוליטי: לייק בפייסבוק  | עקבו בטוויטר | מנוי במייל | עדכון ר.ס.ס

עכשיו, בדרך כלל אני משתדל לשבח פוליטיקאים שמשתמשים בפייסבוק. וכשיגיע הפוליטיקאי/ת שאשכרה יתחיל גם לכתוב בטוויטר הוא יקבל אצלי אפילו כפולה (אם הייתי כותב בפרינט), אבל יש גבול לכל תעלול.

לנפתלי בנט יש טבע כזה, במוצאי שבת הוא בדרך כלל יגיב למה שקרה בליל שישי או בשבת כשהוא היה בהדממה. הנה הדוגמה האחרונה: “ציפי לבני – נו, באמת. (על “סערת” נשות הכותל) רק יצא חג השבועות ואני מוצף בפניות של התקשורת. להתקין שום תקנות בכותל. היא נכנסה בי. כותרת בערוץ 2. וואו. (כמובן שלא קיבלתי שום מכתב, שהרי היה חג, ואין לשכה שפועלת. את המכתב ראיתי לראשונה באינטרנט. כלומר תרגיל תקשורתי למתחילים).” הוא עשה את זה (להגיב בטון הזה) בעת המו”מ הקואליציוני ולפני כן במהלך מערכת הבחירות, בדרך כלל התלונן על זה שתקפו אותו בתקשורת, וכבר אז קרא לזה “תרגיל תקשורתי למתחילים”. רק אומר, אבל לכו לחפש את זה בפייסבוק שלו, זה די מדליק, לכו על כל ימי השבת שלו באזור נובמבר, דצמבר, ינואר.

הפעם הצטרפה אליו בת זוגו לריבונות על הכותל המערבי, שרת המשפטים ציפי לבני. אתם הרי יודעים שבנט הוא גם שר הדתות וביושבו ככזה, הוא יכול לתקון תקנות בנוגע למקומות בעלי משמעות דתית. מעליו בנושאים האלה יש רק את משרד המשפטים, וכך התחילו עמי ותמי את מחול הפייסבוק שלהם, להלן תחילת דבריה של לבני: “נפתלי בנט, נו באמת! השר בנט נסער. הוא טוען שלא התייעצתי איתו לפני שכתבתי לו מכתב שבו הבהרתי את עמדתי באשר לתפילת נשים בכותל. אז בנט, נאה דורש נאה מקיים: מאז שפרצה סערת הכותל ועד היום השר בנט לא התקשר ולא עדכן אותי בניסיונות הפשרה שהוא טוען שהוא מנהל בסוגייה, למרות שעל פי החוק שנינו אמורים לחתום על התקנות ולכן אין לו להלין אלא על עצמו.”

השר בנט, אני פונה אליך בתור הייטקיסט, בתור אחד שיודע, בתור אחד מהדור הדיגיטלי, אתה יודע שבעסקים הדבר הכי טוב לעשות הוא לכוון למצב של win-win. יכולת להוציא את ציפי לבני גדולה מהעניין הזה לו היית מתקשר אליה, יודע מה, יכולת גם לא להתקשר אליה ושתדע שיש לך כוונות לתקן תקנות כלשהן בנוגע לכותל. יודע מה, יכולת לא לכתוב את הסטטוס הזה בפייסבוק כי אתה יודע שבפייסבוק הכל נשמר ואתה גם יודע שכולם קוראים את הפייסבוק שלך ואתה יודע שהגולשים יגידו לך בעצמם שיכולת להתקשר אליה כבר לפני שבועות בנושא הזה, ואני מכוון אליך כי ציפי לבני, עם כל ההערכה אליה, הרבה פחות דיגיטלית ממך, והיא עושה או יכולה לעשות טעויות שלך אין פריבילגיה לעשות (מעריץ אותך על היוטיוב שלך, הוא מהמם, ועל השפה האחוקית שלך בפייסבוק, הכי גובה העיניים, באמת)- אבל אתה פשוט לא יכול לעשות זה, אתה לא יכול לצאת בכיין כמו שיצאת בסטטוס הזה.

השרה לבני, עצה ברשותך. להחזיר בפייסבוק דוגמת מה שאת עשית “נפתלי בנט, נו באמת!” מוציא אותך רע, באמת רע. גם הוצאת את עצמך תגובתית, גם את נתפסת בעיני אחרים כסוגרת חשבונות וגם עשית שגיאה דיגיטלית שגולשים, גם אם לא יזכרו את זו בדיוק, יזכרו שעשית שגיאה כזו, שגיאה של אישיות ולא שגיאה של תמימות. נאה דורש ונאה מקיים אכן, אך הדין בעניין ההתכתבות ביניכם בפייסבוק צריך להיות שווה- דברו מאחורי הקלעים לפני שאתם באים להקיא זה על גבי זה בפייסבוק, תוציאו אחד את השני גדולים, גם אם אתם לא סובלים אחד את השניה, אין לכם פריבילגיה לעשות שטויות במרחב הציבורי, הציבור לא אוהב שמקיאים עליו שיט, בעיקר לא אתם, בטח ובטח כשכל המרחב הדיגיטלי הפך להיות כל כך פוליטי.