אמנם אני באמצע הכתיבה של סדרת הפוסטים שלי על קהילות, אבל החלטתי הפעם לכתוב דווקא על איך ללמוד דברים מהר בעולם המהיר שלנו. ואיך להפוך למשפיענים. ואיך קהילה קשורה לזה. זה פוסט מזוית אחרת. אישית הרבה יותר.

(אם לא קראתם, הנה כל הפוסטים בנושא בניית קהילות).

כדי להיות משפיענים אתם צריכים להכיר את הנושא שלכם לעומק ולרוחב, לדעת הרבה דברים, ללמוד אותם מהר, להבין אותם לפני כולם, להיות מחוברים לאנשים המתאימים, ליצור תוכן ולהתנהג כמו ראוטרים. ראוטרים!

כבר שנים שאני נמצא בחזית ההתפתחויות הטכנולוגיות, ממדיה חברתית לפני עשור, הסברה ומאבקים דיגיטליים ב- BDS לפני 5 שנים, ו- IoT בשנים האחרונות. הנושאים שציינתי פחות חשובים לכשעצמם, כי המוטיב הוא שחשוב ויכול לגרום לכם להבין במהירות לאן הולך הטרנד בתעשיה שלכם, אם אתם עמוק בפנים וחייבים להיות לפני כולם. או לחלופין, אם אתם בצומת דרכים ורוצים לבחון ולהבין את העולם שאליו אתם הולכים.

בסוף 2013 הקמתי AwayTeam, הסטארטאפ הראשון שלי. בנינו טכנולוגיה כדי לעזור לצוותי שטח (טכנאים, נהגים, צוותי חירום והצלה) לתקשר ולקבל החלטות טובות יותר בשטח באמצעות מחשוב לביש, למשל לראות זה מהעיניים של זה באמצעות משקפיים חכמים, לדעת איפה כל אחד נמצא על מפת שליטה, לקבל ממנו מדדים, לשלוט מרחוק במכשירים שעל גופם של אחרים ולהפוך את כל האנשים בצוות לסנסורים חיים ונושמים, וכך לייצר אינטרנט של צוותים. ידעתי בראשית הדרך שאני צריך לדעת דברים מוקדם יותר מאחרים, להיות עמוק יותר בתחום מאחרים ובעיקר להתחבר עם אחרים בתחום, כשישראל נמצאת מאחור בתחום הפיתוח והקהילה של המחשוב הלביש והאינטרנט של הדברים. איך עשיתי את זה?

AwayTeam

צינורית למוח. במקום לחפש.

לחפש זה לחלשים, ויצירה של פיד בתחום הורטיקל שלכם זה השחור החדש, זה יצירה של מוח רשת שיעבוד עבורכם, להפוך לחלק מהקולקטיב. מה שעשיתי בתחילת הדרך היה ללכת לגוגל פלוס (אתם עוקבים אחריי בגוגל פלוס?), אותה רשת  שהרבה ישראלים אוהבים לקלל ולהמעיט בערכה. מכיוון שלא הכנסתי אליה את חבריי מפייסבוק, היא היתה נקייה לחלוטין ממידע בניוזפיד. רציתי להתחיל לעקוב אחרי אנשים בתחום המחשוב הלביש בארצות הברית. אז איך מוצאים אנשים כאלה? חיפוש קצר של ״Google Glass״ מצא לי רשימה של פרופילים עם אנשים שבתמונת הפרופיל שלהם הם הופיעו עם גוגל גלאס על פניהם. עקבתי אחריהם מתוך הבנה שאם יש להם גוגל גלאס הם קשורים לתעשיה וצדקתי. משם, הדרך לקהילות הקשורות בגוגל גלאס ומחשוב לביש היתה קצרה, נכנסתי גם אליהן והפכתי לחבר מן המניין. מפה לשם, הפיד שלי, בגוגל פלוס, התמלא במידע ישיר מסיליקון ואלי, אנשים שעובדים בתחום הטכנולוגיות הלבישות, AR/VR, חומרה, השקעות, אירועים, שיחות, מיטאפים, מה לא.

הדבר השני שעשיתי היה לנקות את רשימת האנשים שאני עוקב אחריהם בטוויטר שלי, בעיקר להפסיק לעקוב אחרי הרבה ישראלים שמדברים על הא ועל דא, ולעקוב אחרי חברות ומומחים בתחום ה- IoT. כך יצא שרוב מה שהתחלתי לקבל בפיד שלי היה חדשות, עדכונים, פוסטים  ושיחות על כל מה שקורה בשוק הזה, העסקאות, הרכילות, הבלוגרים, הטרנד. הייתי בישראל, אבל בעצם הייתי ״boots on the ground״ בקהילות שבארצות הברית, כי הייתי מחובר בווריד. זה כמו לנקות את השולחן ולהתחיל מהתחלה, כשאתם במוד המתאים. הרבה יותר טוב.

ההגיון שעמד מאחורי הפעולות האלה: הטמעתי את עצמי והרשיתי לעצמי לצרוך את המידע במנות קטנות אבל במספר בלתי מוגבל של פעמים כל יום בכל הפלטפורמות. כך במקום להתעניין מי מהחברים שלי הלך למסעדה או יצא לדייט, התכנים שצרכתי היו סביב טכנולוגיות חדשות, עסקאות נרקמות, אנשים מרכזיים ומספרים של מכשירים המחוברים לאינטרנט- השתמשתי ברשתות החברתיות כדי להעשיר אותי, במקום לבזבז את הזמן שלי.  I got assimilated.

צינורית למוח

תוכן

אחד היתרונות שכל אחד יכול לייצר לעצמו זה להיות יוצר תוכן. העובדה שרק 1% מכלל האוכלוסיה יוצר תוכן זה יתרון עצום למי שמוכן להשקיע ולהתמיד. זה אומר ששאר ה- 99% הם בעיקר צרכנים פסיביים. כשאתם יוצרים תוכן (טקסטים, מצגות, וידאו) אתם הופכים את עצמכם למקור ידע עבור אחרים, אתם מכניסים את עצמכם לאותו אחוז עליון באוכלוסיה, וברגע שאתם מקור ידע של אחרים, אתם יוצרים לעצמכם מוניטין, מה שאומר אנשים יחשבו עליכם, ידברו עליכם עם אחרים, מה שכמעט תמיד גם ייצור לכם הזדמנויות עסקיות. להיות מקור האינפורמציה של אנשים יכול להיות שווה את משקלו בזהב, או בביטקוין, מה שיותר זורם לכם. חשוב מאד שלא תדברו על דברים שאתם לא מבינים ולא תדברו בסיסמאות כי מהר מאד אנשים יחשפו את הבלוף שלכם, אבל אם אתם חזק בתוך תחום שאתם אוהבים, כנראה שכדאי לכם לתרום לתרום לתרום. קחו את הדקה הבאה, גארי ווינרצ׳אק מדבר על זה בצורה הכי חדה.

יצירת קהילה

חוץ מלייצר לי צינורות ישירים לוריד ולמוח, הדבר המשמעותי ביותר שעשיתי היה לבנות את קהילת Wearable Valley ב-2014 שבשנתיים גדלה באופן אורגני למעלה 2100 חברים וחברות (הצטרפתם כבר לקהילה?). הרעיון שעמד מאחורי המהלך היה ליצור מקום בו יזמים, סטארטאפיסטים, משקיעים, קרנות, מעצבים תעשייתיים, עיתונאים, בלוגרים וכל מי שאיכשהו קשור לתחום ה IoT יוכל להתחבר עם אחרים, לשאול שאלות, לכתוב ובקיצור, להתחבר. מה שקיבלתי כתוצאה מבניית הקהילה זה שלא רק שמידע התחיל לזרום דרכי, אלא שהרבה אנשי מקצוע, יזמים, משקיעים, מעצבים, באו ובאים להתייעץ, לבקש חיבורים, לבחון טכנולוגיות, מה שמשאיר אותי מעודכן ומאפשר לי להיות ראוטר, שמייצר ערך גם לאחרים. זה איפשר לי גישה ישירה למובילים בשוק, למומחים, למנהלים, לחברות. זהב טהור. קשה (אך לא בלתי אפשרי) לכמת כמה כוח טמון בניהול קהילה מובילה בתחום שאתם מומחים בו, מספיק שתחשבו על האנשים שיענו לטלפון מכם או יטו כתף כשתבקשו משהו, כשתצטרכו עזרה או שיבואו למיטאפים שאתם עורכים לקהילה שלכם. אני מרים אחת לכמה חודשים בתחום ה IoT (זאת אפליקציית המיטאפים שדרכה אני שולח את ההזמנות, תירשמו).

כניסה לקהילה

לסיכום:

כדי להפוך למשפיענים בתחומכם כדאי שתדעו יותר מאחרים ושתהיו מחוברים יותר מאחרים. הדרך לעשות את זה היא להתחבר לקולקטיב המידע ולאנשים. עושים את זה דרך בניה של פידים ייעודיים שאתם צורכים מדי יום, יוצרים תוכן תוכן תוכן שממנפים אתכם לאחוזון העליון ובונים (או מצטרפים) קהילה ייעודית.

דבר אחרון- מוזמנים להירשם לניוזלטר שלי, אני כותב שם על IoT וקהילות.

צילום תמונה ראשית: שלומי מזרחי

2 comments on “איך תהפכו את עצמכם למשפיענים

Comments are closed.