קראתי את הכתבה בדהמארקר שבאה לגרום לקוראים לחשוב קצת על ההשלכות החברתיות/אתיות של שימוש ברכבים אוטונומיים. מרוב שהיא מלאה באי דיוקים, משפטים חסרי משמעות או לא קשורים, הנה היא כאן, העתק הדבק ובתוך מרכאות, והתגובה שלי על כל פסקה כמעט, מחוזקת בבולד.

״ההחלטה של הרשויות בקליפורניה להפסיק את הפעלת צי המכוניות ללא נהג של חברת שיתוף הנסיעות אובר ברחובות סן פרנסיסקו, היא צעד מבורך: אסור לטכנולוגיה להתקדם בקצב מהיר יותר מאשר החברה האנושית שבה היא נוצרה.״ אתם מבינים? אסור לטכנולוגיה להתקדם מהר, אז היא צריכה להישאר איטית, מפגרת ולפי המכנה המשותף הנמוך ביותר של בני האדם. ולעזאזל עם חוק מור. חוק מור הוא תחזית או ניבוי משנת 1965 של גורדון מור לפיה צפיפות הטרנזיסטורים במעגלים משולבים במחיר מינימלי, תוכפל כל שמונה עשרה עד עשרים וארבעה חודשים. זה למה האייפון שלכם היום דק פי 3 ממה שהוא היה ב- 2008, רק אומר. 

״הצילומים של המכוניות של אובר חוצות צמתים באור אדום אינם עוזרים. הבעיה לא נגמרת בכך שההוראות שהוכנסו למערכות המחשוב של המכוניות אינן מדויקות. לפי הרגולטורים, לאובר כלל לא היה אישור מתאים לערוך ניסויים במכוניות אוטונומיות.״  אובר באמת לא תיאמה את זה מול קליפורניה, אבל חברות אחרות כן תיאמו את הניסויים שלהן בערים שונות, כולל בקליפורניה. מדובר פה על עניינים פרוצדורלים, אין לזה בכלל משמעות מבחינה טכנולוגית. אבל לא לדאוג, אובר לקחה את המכוניות האוטונומיות שלה, על גבי משאית אוטונומית לאריזונה בהזמנת המושל.

״וזו רק ההתחלה: יצרנית הרכב פורד מתכננת להשיק דגמים ללא נהג ב-2021; וולוו טוענת כי עד אותה שנה, אף אחד לא ימות במכוניות החכמות שלה; סטארט־אפ בארה”ב מחלק באופן חופשי תוכנה שהופכת מכוניות טפשות לחכמות; גוגל, החלוצה בתחום, פירסמה ב-2011 סרטון שבו הופיע אדם עיוור שנאסף על ידי מכונית שננהגת על ידי מחשב, כדי שיוכל לאסוף ניקוי יבש; והחברה הבת החדשה שלה, וויימו, תתמקד רק במכוניות ללא נהג.״ אז ככה- פורד תוציא מכוניות אוטונומיות ב-2021 עבור ציי רכב בלבד, דוגמת אובר, ולא לרכישה של פרטיים, ככה לפחות פורסם על ידם. הסטארטאפ הזה שנותן תכנה חופשית (מעשה מבורך)- יש לו שם? וויימו כבר חתמה על חוזה מול פיאט קרייזלר והם בדרך לחתום עם הונדה.

״צירוף של כמה מגמות עוצמתיות, כפי שמתרחש בימים אלה, כולל כתיבה של קוד למחשבים כדי שיעשו יותר מסתם למלא הוראות, ויהיו חכמים מספיק כדי לזהות דפוסים. בנוסף, כוח העיבוד החזק הקיים כיום מאפשר להם לבצע חישובים – ובו־זמנית לקבל החלטות מהירות הקשורות לנתונים רבים, שזורמים ומשתנים ברגעים, כדי שהמחשב יוכל להתמודד עם קצב התנועה, בחירת הנתיבים ובחינת האנשים שבסביבת הרכב.״

״ואולם מגמה מורכבת יותר מעלה שאלה קשה שהועלתה על ידי פילוסופים כבר לפני חצי מאה: דילמת הקרונית. הדילמה עוסקת בשאלה איך ניתן לקבל החלטה כשכל התוצאות האפשריות הן רעות. האם על המכונית האוטונומית לפגוע ברוכב אופניים בצד הדרך או שעליה לסטות ממסלולה ולפגוע במקום זאת בהולך רגל? איזה חישוב היא תעשה אם רוכב האופניים יהיה ילד עני והולך הרגל יהיה בנקאי מיליארדר? האם מחשב שתוכנן באופן הנוטה לסוציאל־דמוקרטיה היה מעניק תשובה שונה לעומת מחשב המתוכנן ברוח שמרנית?״ לגליזציה זה טוב והכל אבל מי שכתב את זה היה על סמים. מעבר לזה- כבר היום, במכוניות של 2017, הראדראים של המכוניות האלה רואות למרחק של שני מגרשי פוטבול לכל כיוון, יש להן המון כוח עיבוד גם כדי להבין מה קורה סביבן וגם כדי לחזות התנהגות. ומעבר לזה, בני אדם לא יכולים לעשות את זה טוב יותר ממילא.

״באוקטובר העניק בכיר במרצדס תשובה פשוטה לבעיה המוסרית הזאת: המכוניות האוטונומיות יעדיפו לשמור על חיי הנוסעים במכונית מאשר על אלה שעומדים לצדה. נראה כי גם גוגל לא משקיעה יותר מדי מחשבה בהשלכות של הדילמה הקיצונית, ובקיץ אמרה ל”גרדיאן” כי “נראה שהתשובה תהיה תמיד ללחוץ בחוזקה על הבלמים”.״

״אף אחת מהתשובות לא מרגיעה. הזינוק הטכנולוגי עשוי לבשר על עולם טוב יותר. מכוניות ללא נהג מבטיחות להפחית את מספר ההרוגים בכבישים, לצמצם את עומסי התנועה ולהוריד את פליטת המזהמים. יש אנשים שבשבילם הזמן שמוקדש לנהיגה הוא זמן מבוזבז, שאפשר היה להקדיש לעבודה. יש הורים שעבורם ההתעסקות של מחשב עם איסופים ופיזורים מבתי הספר תזריק רוגע לימים עמוסים. אין פלא שמדינת מישיגן בארה”ב, שבה ממוקמת רוב תעשיית הרכב האמריקאית, אישרה חוק המאפשר למכוניות בלי נהגים, דוושות או הגה, להסתובב ברחובות המדינה.״

״אבל אנחנו צריכים ללחוץ על הבלמים. השאלות הגדולות הן פחות טכנולוגיות ויותר חברתיות. כבר היו מקרי מוות שבהן מעורבות תוכנות למכוניות כמו טייס אוטומטי. לא הרבה נאמר על האחריות במקרה של תאונה או כשל במכונית ללא נהג. האם זה יהיה ה(לא)נהג, החברה שמפעילה את המכונית, מי שכתב את התוכנה של המכונית או מעצב האלגוריתם? זו כנראה החלטה מוסרית שאף אחד לא קבע עבורה כללים.״ ולכן גם מחוקקים במדינות רבות, כולל בישראל, כולל באנגליה, כולל בארצות הברית, כולל בפינלנד- כבר עובדים על חוקים רגולטוריים בנושא הזה. חברות ביטוח בארצות הברית כבר עוסקות בזה ומחיר ביטוח החובה צפוי לרדת ברכבים האלה. 

״בנוסף, אנחנו לא מוכנים לכמויות המידע שיאספו מכוניות חכמות ולאופן שבו הן יהיו מקושרות. בכל שנייה אוספת המכונית האוטונומית של גוגל ג’יגה־בייט של מידע – רישום המיקום של המכונית, בחינת המהירות שלה ושימוש במצלמות שיתעדו את הסביבה. המידע הזה יהיה שימושי מאוד להאקרים ויציב שאלות חשובות הקשורות למידע האישי שלנו, שייאסף על ידי חברות הטכנולוגיה האמריקאיות.״ א- אז מה אם אנחנו לא מוכנים, יש עוד זמן. ב- הטכנולוגיה לא צעצור, היא תייצר פערים וחברות יקפצו ראש וימלאו את החורים. כן, הכל יצולם. לרכב החדש של פורד יש שני ליידרים ועוד 3-4 מצלמות. כל רכב כזה ייצר טרהבייט של מידע מידי יום. תתמודדו, זו המציאות.

״ומה יקרה, למשל, למיליון הנהגים של אובר כשיגיעו המכוניות האוטונומיות? אולי הם יקבלו תשלום רק כדי לשבת במושב הנהג ולשמור על ההתנהגות של הנוסעים. צריך לנהל דיון ולהגיע להסכמות בנושאים האלה. מה שברור הוא שהתשובות לשאלות האלה לא קשורות רק לשיפורים הנדסיים.״ אובר קנתה את otto כדי להיות חברת ציי רכב (וגם בשביל הטאלנט שיושב בוואלי). נהגי מוניות יהיו ככל הנראה מקצוע שילך וייעלם, במקומם תגענה מכוניות ללא נהג, ללא הגה, ללא דוושות. אלה החיים.

Leave a Reply