לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה פורסמו בהרחבה בכלי התקשורת ישראל נתוניו המדאיגים של דוח מרכז קנטור לחקר יהדות אירופה באוניברסיטת תל-אביב לשנת 2012. הדוח הקשה תיאר עלייה של לא פחות מ-30% בתקריות אנטישמיות אלימות בעיקר בעולם המערבי, הכוללות ונדליזם המפונה נגד בתי כנסת, מרכזים יהודיים, רכוש פרטי, בתי עלמין ואנדרטאות זיכרון לצד איומים ישירים כולל איומים בנשק כנגד יהודים, מרביתם ילדים ובני נוער.

שבוע לפני כן, כאילו במנותק מכך ולא בהיקף , פורסם דוח נוסף ומקיף למדי של מכון מחקר אוסטרלי לא מוכר בשם “המרכז למניעת שנאה ברשת”. הדוח מאגד באופן מדוקדק את מה שכלל משתמשי הרשתות “הכבדים” בישראל: השנאה ליהודים ולישראל הפכה בחסות פייסבוק, טוויטר, יוטיוב ואינסטגרם. רק כדי להמחיש זאת, אני מזמין כל אחד מכם ליטול ברגע זה את הסמארטפון שברשותו ולבדוק מה מתחולל ברגעים אלה תחת האשטג #Zionism, #Judaism ולמהדרין אציע לבדוק גם את #Hitler ו- #Nazis, ככה בשביל הכיף. בפייסבוק למשל נמצא דף המוקדש כולו לפרסום האנטישמי הידוע לשמצה “הפרוטוקולים של זקני ציון”. כדי שלגולשים לא יהיה ספקות, נכתב בדברי ההסבר לדף כי מדובר ב”תכנית יהודית לכבוש את העולם”. הדף זכה עד כה ל-1,786 לייקים, והוקם על בסיס דו-קיום של ממש בין מזרח ומערב:  אנטישמי רוסי הגה את רעיון הקמתו, והוא מתוחזק על ידי פעיל ערבי ששמו אחמד מטוואלי. בטוויטר למשל, פועלת באין מפריע קהילה של נאו-נאצים אירופיים ואמריקנים. כך למשל, מארה”ב מופעל החשבון הרשמי של ה- ANP, המפלגה הנאצית האמריקנית הנושאת את צלב הקרס כסמלה הרשמי. בין ציוצים כנגד מדיניות ממשל אובמה ו”האיום האפרו-אמריקאי” הגובר על המדינה (הכינוי “אפרו-אמריקאי” לתיאור אזרחי ארה”ב השחורים איננו מופיע במקור – ע.ד.) ניתן למצוא “פנינים” רבות, ביניהן ציוצים המדגישים את הסיוע הכלכלי של ארה”ב למדינת ישראל עד להכחשת שואה, והצהרות בגין שליטתם של היהודים בוושינגטון, בוול סטריט, וכמובן בהוליווד. כל הדברים הללו בועטים וקיימים בעיקר במדינות המערב, וזאת עוד בטרם דיברנו חצי דבר על האנטישמיות בעולם הערבי.

יהדות באינסטגרם

למרבה הצער, לצד הכחשת שואה פושטת תופעה מטרידה לא פחות, והיא הכחשת קיומה של האנטישמיות. המצדדים בתזה הזו גורסים כי האנטישמיות המודרנית כפי שבאה לידי ביטוי בכלי התקשורת וברשת היא לא פחות מעוד המצאה של היהודים בכדי להשיג סימפטיה מהעולם. לאחרונה, הטיעון הזה אף קיבל חיזוק מכיוון לא צפוי. הבלוגר הבריטי ריצ’רד מילט חשף לפני מספר שבועות כי במהלך אירוע אקדמי באוניברסיטת לונדון, פרופ’ שלמה זנד, מרצה ישראלי ואנטי-ציוני בכיר בחוג להיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב (ידוע גם כמחבר הספר השנוי במחלוקת “מתי ואיך הומצא העם היהודי?”) קבע כי “אין אנטישמיות בעולם המערבי” וכי השימוש המתמשך בטיעון האנטישמיות הוא כלי שרת בידי מדינת ישראל הציונית עצמה כדי להשתיק ביקורת כנגדה. בהמשך טען זנד כי איננו סבור שיש פוליטיקאים אנטישמיים בעולם המערבי וקינח בהצהרה שישראל היא “אומה מחורבנת”. דוגמאות לסתור את דבריו של זנד יש כמובן למכביר, בייחוד כאשר מדובר בפוליטיקאים מערביים. חברת בית הלורדים הבריטי ג’ניפר טונג הודיעה קבל עם ועדה לאחר נזקי רעידת האדמה בהאיטי כי משלחת צה”ל שהגיעה לסייע לתושבי האי גנבה איברים של מקומיים בעת שהקימה את בי”ח הצבאי במקום, חבר פרלמנט הונגרי ביקש לפני מספר חודשים לקבל לידיו רשימות של יהודי המדינה מאחר והם מהווים “סכנה לביטחון הלאומי”, ויש גם את סיפורו של לורד נזיר אחמד הבריטי. הלורד אחמד נשלח לכלא לאחר שהורשע בהריגת אדם בתאונת דרכים מאחר ששלח הודעת טקסט במהלך נהיגה. את מי הוא בחר להאשים בכך? “היהודים ששולטים בעיתונים ובערוצי הטלוויזיה”.

לייק בפייסבוק  | עקבו בטוויטר | מנוי במייל | עדכון ר.ס.ס

כשמוחמד מראח, מבצע פיגוע הירי בביה”ס היהודי “אוצר התורה” בטולוז ורצח החיילים הצרפתים חזר לביתו לאחר שסיים את מלאכת ההרג הוא לא טרח לכתוב מכתב או להתקשר למערכת העיתון הקרובה. הוא מיד פרק את סרטוני הוידאו המתעדים את מעשיו מהמצלמה שנשא על צווארו מבעוד מועד. את התיעוד המצמרר הוא העלה מיד למקום בו למד לשנוא יהודים ובו גם ידע כי יקבלו אותו בתשואות – הרשת. מי שטוען שהאנטישמיות והשנאה המציפות את הרשת ימשיכו להישאר מעל צגי המחשב והסמארטפון טועה ובעיקר מטעה. תשאלו את מוחמד מראח.